Struktura pracovního okna

Pracovní okna bývají v desktopové verzi nejčastěji dvoudílná. V levé části je seznam tzv. pohledů. Klepnutím na název pohledu se v pravé části – jako na pracovní ploše – zobrazí jeho obsah.

Ovládací prvky

Jednotlivá okna pohledů obvykle nabízejí sady ovládací prvků. Ty jsou jednak soustředěny v jejich horní části na tzv. nástrojové liště a jednak v příkazových nabídkách.

okno25

Vezměme si například okno Dokumenty a pohled Všechny soubory.

  • Modře vypsané části položky fungují jako odkazy – tak například klepnutím na název souboru ve sloupci Název se tento soubor otevře v příslušné aplikaci.

  • Klepnutím do položky určitého souboru se tato položka považuje za vybranou – na jejím začátku se zobrazí modrý terč s bílým zatržítkem.

  • Pro vybranou položku se v horní části okna zobrazí nástrojová lišta s obslužnými tlačítky.

  • Tlačítka přesně odpovídají charakteru vybrané položky a také oprávněním přihlášeného uživatele, takže jejich zastoupení se případ od případu může lišit.

  • Pokud je tlačítek více, než lze v daném rozvržení okna zobrazit, je na nástrojové liště vpravo umístěno tlačítko se třemi vodorovně uspořádanými tečkami. Jeho pomocí se zobrazí i zbytek tlačítek, ve formě svislé nabídky. Je také samozřejmě možné upravit rozměry okna nebo zmenšit měřítko zobrazení.

okno26
  • Pokud postupně klepnete na dvě a více položek, budou za vybrané považovány všechny takto označené položky. Všimněte si, že zastoupení tlačítek na liště se zredukovalo. Nyní jsou tam jen ta tlačítka, která lze použít se všemi vybranými položkami současně.

okno27
  • Na řádcích vybraných položek se také zviditelní tlačítko se třemi tečkami. Pokud na něj klepnete, otevře se svislá příkazová nabídka odpovídající nabídce tlačítek na nástrojové liště.

okno28
Nově jsou položky se jmény uživatelů doplněny miniaturami jejich portrétů převzatých z jejich uživatelských nastavení.

Změny zobrazení sloupců

Změna šířky sloupce

Okna zobrazení jednotlivých pohledů mají obvykle tabelární charakter s položkami rozčleněnými do sloupců. Tomuto zobrazení se říká gridy. Ty mají v záhlaví tučně vypsané názvy. Někdy může být užitečné šířku některých sloupců změnit, třeba je rozšířit, pokud nejsou viditelné celé položky.

To docílíte tahem za oddělovací příčku mezi sloupci. Přejíždějte myší mezi názvy sloupců, až se její kurzor změní ve dvojitou vodorovnou šipku.

okno29

Pak při stisknutém levém tlačítku táhněte myší, až se sloupec rozšíří nebo zúží na požadovanou šířku.

Sloupce lze zúžit jen na určitou minimální šířku.
okno30

Změna pořadí sloupců

Uživatel má také možnost změnit pořadí sloupců zobrazované v gridech podle svých preferencí.

Mějme třeba pohled Zpracované žádosti. V něm má uživatel zcela prázdný sloupec CA ID, kvůli kterému musí zobrazené údaje v pohledu posouvat, aby viděl třeba údaje ve sloupci Datum zpracování.

okno31

Řešením bude sloupec CA ID posunout někam vpravo, aby nepřekážel zobrazení potřebnějších údajů. Posuňte kurzor myši těsně před název sloupce, aby se před ním ukázala dvojitá svislá čárka.

okno32

Tahem myší za tuto čárku můžete sloupce nyní přetáhnout tam, kam potřebujete.

okno33

Návrat k původnímu uspořádání sloupců

Pokud jste si v pohledu nastavili nějaké atributy, jako např. šířka sloupců, pořadí sloupců, počet položek na stránce nebo řazení dat, Sofa si je zapamatuje a nastavení zohlední i při příštím otevření pohledu. Pokud byste chtěli změny zrušit a vrátit se k výchozímu nastavení, klepněte na tlačítko Vrátit výchozí nastavení pohledu.

navrat34

Po potvrzení bezpečnostního dotazu se vzhled a uspořádání sloupců v pohledu vrátí do výchozího stavu.

navrat35