Pět tipů, jak vám datová schránka usnadní život!

Digitalizace
17. září 2020, 5 minut čtení

Věděli jste, že s datovou schránkou už nemusíte osobně řešit výpisy z různých rejstříků, a ještě k tomu nemusíte platit kolky? Nebo že jejím prostřednictvím můžete omluvit dítě ze školy?

Stále váháte, zda si na nejbližším Czech POINTu založit vlastní datovou schránku? Možná netušíte, k čemu všemu ji využijete. Nemusí to být jen elektronické podání daňového přiznání, i když i to je samo o sobě velkou výhodou. Škála možností je mnohem širší. Jedinou cestou na poštu si ušetříte desítky a stovky podobných cest na úřady. Nabízíme vám pět nejzajímavějších tipů, jak využít vaši datovou schránku na maximum.

Daně, sociální a zdravotní pojištění

Odevzdáváte daňové přiznání na poslední chvíli? Patříte mezi ty daňové poplatníky, kteří vystávají fronty před podatelnou finančního úřadu nebo na poště? Tak tento zážitek si můžete s datovou schránkou odpustit. Elektronicky můžete daňové přiznání podat odkudkoli a je jedno, zda má zrovna finanční úřad otevřeno nebo ne. Stačí využít některý z chytrých online formulářů, kam se vám po přihlášení do datové schránky předvyplní vaše základní údaje a poté už jen doplníte potřebná čísla a odešlete. To samé vám datová schránka umožní i s ročními přehledy sociálního a zdravotního pojištění.

Výpisy z veřejných registrů bez čekání

Potřebujete výpis z rejstříku trestů? Nebo snad z registru obyvatel? Případně byste rádi zjistili, kolik trestných bodů u vás, jako řidiče, vedou úřady? To vše lze získat prostřednictvím datové schránky elektronicky rychle a zcela zdarma až do vašeho počítače, notebooku, tabletu nebo mobilu. Bez potřeby platit kolek a stát ve frontách před úřady. Nemusíte se nijak „legitimovat“, vaši totožnost dokazuje samotná datová schránka, z níž žádost zasíláte.

Žádost o poskytnutí informací

Potřebujete od nějakého úřadu informace a on vám je odmítá sdělit? Podejte žádost přes datovou schránku. Té se úřad nevyhne, musí na ni v zákonné lhůtě odpovědět. Datová zpráva se nemůže ztratit, máte tak v ruce důkaz, že jste svoji žádost zaslali a v případě, že úřad včas neodpoví, můžete argumentovat právě touto datovou zprávou.

Omluvenka dítěte do školy

Ano, v době datových schránek je možné touto formou dokonce poslat omluvenku do školy. Nemusíte se obávat, že by snad nedorazila: všechny školy musí mít datové schránky orgánů veřejné moci povinně od roku 2017. Nově lze dokonce přes datovou schránku řešit i zápis budoucího žáka do 1. první třídy základní školy. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář a odeslat konkrétní škole. Tento způsob byl hojně využívaný letos na jaře v době první vlny pandemie koronaviru.

Elektronická fakturace státu

Všem státním úřadům můžete zasílat faktury prostřednictvím datové schránky zdarma. Nemusíte je tedy tisknout a ručně podepisovat, chodit na poštu a odesílat klasickým dopisem. Budete tak šetřit nejen papírem, ale i svým časem. Faktury lze zasílat jako datové zprávy také komerčním subjektům, ty ale musí mít ve své datové schránce povoleno takové datové zprávy přijímat. Zasílání zpráv datovou schránkou komerčním subjektům je na rozdíl od úřadů zpoplatněno, ale stále vyjde levněji než klasický doporučený dopis.

Background photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Nikdo se dnes nechce zdržovat schvalováním návrhů papírových smluv uzavřených obchodními zástupci v terénu nebo v pobočce. Klienti nemají trpělivost čekat celé dny na vyřízení své žádosti. Tak proč to nezvládnout za několik minut?

Jste připraveni na další covidový home office?

Jste připraveni na další covidový home office?

Počty nakažených koronavirem opět stoupají a ačkoli vláda před volbami vylučuje další lockdown, je třeba se připravit na situaci, kdy se opět zavřou kanceláře a na řadu přijde práce z domova.

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Martin Plevka řídí divizi Business Unit II, která se nedávno rozšířila, takže má na starosti klienty hned od prvního kontaktu až po předání práce a následnou technickou podporu. Logicky nás zajímalo, jaký má vztah k obchodu. A z jeho odpovědí pochopíte, že ho má doslova v krvi. A jak se společenský člověk dívá na dopady pandemie? Nejen o tom je náš rozhovor.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně.