Šťastný nový digitální rok!

Digitalizace
31. prosince 2021, 4 minuty čtení

Je poslední den v roce. Firmy rekapitulují, co se povedlo, a co naopak ne a všichni si přejeme ústup pandemie. V Software602 jsme to nazvali Hardcore rok? Software řešení! A pevně věříme, že s novou vládou vstupujeme do úspěšného roku 2022. Především digitálního!

Právě digitalizaci si nová vláda vepsala do svého programového prohlášení jako jednu z priorit. Však také po letech obnovila post ministra, respektive vicepremiéra pro digitalizaci (dříve známou jako ministr informatiky). A slibuje přesně to, co tu už mělo dávno fungovat – citujme z koaliční smlouvy:

„Sjednocení a digitalizace procesů státu jsou cestou k přátelštější, efektivnější a levnější státní správě. Naučíme stát fungovat efektivně s využitím všech moderních technologií. Digitalizace je nejen cestou k pohodlnějšímu kontaktu občanů se státem, ale automatizace procesů také povede k efektivnějšímu fungování státu jako celku. Pro seniory a lidi se speciálními potřebami nadále zůstane papírová cesta.“

A co konkrétního nás tedy čeká? Ne se vším bude hotovo už v roce 2022, ale vypadá to opravdu zajímavě:

  • Dotažení zákona o právu na digitální služby, zejména katalogu služeb veřejné správy a jejich postupná digitalizace nejpozději do 1. 2. 2025.
  • Zrušení povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak (tzv. eDokladovka).
  • Zprovoznění systému, který bude občany včas informovat o končící platnosti všech průkazů, osvědčení, rozhodnutí a jiných dokumentů.
  • Zrychlení procesu otevírání dat (open data) a aktualizace otevřených dat na všech úřadech veřejné správy.
  • Otevření dat komerčnímu i neziskovému sektoru, aby mohly podílet na rychlejším rozvoji digitálních služeb veřejné správy a privátního sektoru.
  • Uživatelsky přívětivý jednotný standard portálů veřejné správy a nový bezplatně přístupný Portál podnikatele, který bude zprostředkovávat jak komunikaci vůči veřejné správě, tak také komunikaci mezi podnikateli.
  • Rozšíření funkce Czech POINT a zřízení telefonické informační a transakční linky s asistentem coby alternativních přátelských univerzálních podatelen pro všechny, kdo se státem nechtějí komunikovat přes internet – online.
  • Jednotné uživatelské a programové (API) rozhraní pro komunikaci se státem. Všechny online služby se budou vytvářet uživatelsky přívětivě a budou mít obdobné a intuitivní ovládání (UX). Služby se budou poskytovat v otevřených formátech.
  • Moderní jednotný standard pro elektronickou spisovou službu a „digitální“ archivnictví pro dlouhodobou životnost digitálních dokumentů.
  • Jednotné digitální tržiště (Digital Marketplace – eGov), kde budou orgány veřejné správy moct poptávat a nakupovat komoditní služby ICT k zajištění digitálních služeb státu.

Není toho málo a nebude jednoduché všechno prosadit. Každopádně je to ale dobrá snaha a firmy a další organizace se budou muset tomuto trendu přizpůsobit, pokud tak už neučinily. Digitalizaci už nelze zastavit!

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Stop závislosti na papíru! I při podepisování

Stop závislosti na papíru! I při podepisování

Elektronický podpis se stává nezbytnou součástí administrativní výbavy moderní firmy. A nejen on – také nástroje, které vám umožní s partnery odsouhlasit a podepsat smlouvu, aniž byste se museli fyzicky potkat.

„Nemravná“ historie aneb 602, jak ji asi neznáte

„Nemravná“ historie aneb 602, jak ji asi neznáte

Od roku 2004 vede divizi eGovernment. Zažil ovšem i podstatně dřívější éru, kdy textový editor T602 doslova učil Čechy psát na počítači. Pavel Nemrava. Skvělý společník pro řadu zaměstnanců 602, ve které strávil bezmála 30 let. Logicky jsme se ptali hlavně na to, co si už pamatuje jen on... a Richard Kaucký.

6 + 2 bezpapírové vychytávky Filipa Dřímalky

6 + 2 bezpapírové vychytávky Filipa Dřímalky

Učí české firmy, jak interně i externě komunikovat online a používat nejmodernější technologie. Založil projekt Digiskills.cz, který zahrnuje celou řadu kurzů a konzultací a pomáhá odhalit a rozvíjet klíčové digitální dovednosti zaměstnanců. Filip Dřímalka je ale také autorem mnoha inovací, které dnes slouží jako základ vzdělávacích a rozvojových programů ve významných českých firmách. Jak je na tom ale on sám s online komunikací a využíváním všech výhod digitálního světa? Nechodí kovářova kobyla bosa?

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů