Šťastný nový digitální rok!

Digitalizace
31. prosince 2021, 4 minuty čtení

Je poslední den v roce. Firmy rekapitulují, co se povedlo, a co naopak ne a všichni si přejeme ústup pandemie. V Software602 jsme to nazvali Hardcore rok? Software řešení! A pevně věříme, že s novou vládou vstupujeme do úspěšného roku 2022. Především digitálního!

Právě digitalizaci si nová vláda vepsala do svého programového prohlášení jako jednu z priorit. Však také po letech obnovila post ministra, respektive vicepremiéra pro digitalizaci (dříve známou jako ministr informatiky). A slibuje přesně to, co tu už mělo dávno fungovat – citujme z koaliční smlouvy:

„Sjednocení a digitalizace procesů státu jsou cestou k přátelštější, efektivnější a levnější státní správě. Naučíme stát fungovat efektivně s využitím všech moderních technologií. Digitalizace je nejen cestou k pohodlnějšímu kontaktu občanů se státem, ale automatizace procesů také povede k efektivnějšímu fungování státu jako celku. Pro seniory a lidi se speciálními potřebami nadále zůstane papírová cesta.“

A co konkrétního nás tedy čeká? Ne se vším bude hotovo už v roce 2022, ale vypadá to opravdu zajímavě:

  • Dotažení zákona o právu na digitální služby, zejména katalogu služeb veřejné správy a jejich postupná digitalizace nejpozději do 1. 2. 2025.
  • Zrušení povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak (tzv. eDokladovka).
  • Zprovoznění systému, který bude občany včas informovat o končící platnosti všech průkazů, osvědčení, rozhodnutí a jiných dokumentů.
  • Zrychlení procesu otevírání dat (open data) a aktualizace otevřených dat na všech úřadech veřejné správy.
  • Otevření dat komerčnímu i neziskovému sektoru, aby mohly podílet na rychlejším rozvoji digitálních služeb veřejné správy a privátního sektoru.
  • Uživatelsky přívětivý jednotný standard portálů veřejné správy a nový bezplatně přístupný Portál podnikatele, který bude zprostředkovávat jak komunikaci vůči veřejné správě, tak také komunikaci mezi podnikateli.
  • Rozšíření funkce Czech POINT a zřízení telefonické informační a transakční linky s asistentem coby alternativních přátelských univerzálních podatelen pro všechny, kdo se státem nechtějí komunikovat přes internet – online.
  • Jednotné uživatelské a programové (API) rozhraní pro komunikaci se státem. Všechny online služby se budou vytvářet uživatelsky přívětivě a budou mít obdobné a intuitivní ovládání (UX). Služby se budou poskytovat v otevřených formátech.
  • Moderní jednotný standard pro elektronickou spisovou službu a „digitální“ archivnictví pro dlouhodobou životnost digitálních dokumentů.
  • Jednotné digitální tržiště (Digital Marketplace – eGov), kde budou orgány veřejné správy moct poptávat a nakupovat komoditní služby ICT k zajištění digitálních služeb státu.

Není toho málo a nebude jednoduché všechno prosadit. Každopádně je to ale dobrá snaha a firmy a další organizace se budou muset tomuto trendu přizpůsobit, pokud tak už neučinily. Digitalizaci už nelze zastavit!

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

Zkuste elektronicky podepisovat na měsíc zdarma!

Zkuste elektronicky podepisovat na měsíc zdarma!

Patříte mezi ty uživatele, kteří neradi nakupují zajíce v pytli a nejraději si daný produkt nejdříve osobně vyzkouší, než sáhnou do peněženky? Pokud vaše firma stále ještě nepodepisuje dokumenty elektronicky, máte šanci si to na měsíc zkusit úplně zdarma.

Pozor na končící platnost tokenů! Jak to vyřešit?

Pozor na končící platnost tokenů! Jak to vyřešit?

Všichni uživatelé elektronického podpisu, kteří používají pro vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů vybrané tokeny a čipové karty, by si měli ověřit, zda-li i oni brzy nepřijdou o platnost jejich podpisů díky končící certifikaci.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů