Pozor na končící platnost tokenů! Jak to vyřešit?

Podepisování, Certifikáty, Legislativa
27. dubna 2022, 3 minuty čtení

Všichni uživatelé elektronického podpisu, kteří používají pro vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů vybrané tokeny a čipové karty, by si měli ověřit, zda-li i oni brzy nepřijdou o platnost jejich podpisů díky končící certifikaci.

Problém se týká USB tokenů TokenME první generace a čipových karet Crypto Java Card, jejichž certifikace skončí již 31. prosince 2022 a eTokenu 5110 CC a čipové karty ID Prime MD840, jejichž platnost vyprší 30. září 2023. Jejich uživatelé mají v podstatě dvě možnosti: buď si pořídit nový kvalifikovaný prostředek pro certifikaci, tedy token nebo čipovou kartu, jejichž platnost ale časem znovu vyprší a uživatel bude muset znovu řešit jejich výměnu. Tito uživatelé se ale nevyhnou situaci, kdy znovu musí projít procesem vydání nového kvalifikovaného certifikátu, což pro ně znamená osobní návštěvu a potvrzení identity u registrační autority. Lze to vyřešit i jinak, a to přechodem na vzdálenou službu podepisování, v rámci které je kvalifikovaný prostředek k dispozici online a odpovědnost za aktualizaci a certifikaci řeší poskytovatel služby.

V ČR je takovou službou například SecuSign, která má potřebné podpisové i pečetící certifikáty, razítka a další nástroje bezpečně uložené v cloudu, a to s certifikací mezinárodních organizací a dle zákona i Ministerstvem vnitra ČR, jakožto dozorového orgánu. K takové službě a podpisovým certifikátům se pak uživatel dostane odkudkoli z mobilního zařízení nebo laptopu, aniž by musel řešit ztrátu, vypršení platnosti certifikátu nebo jen zapomenutí tokenu / čipové karty. Jednoznačnou výhodou je úspora za nákup zbytečného hardware a správu čipů, protože uživatel prostě použije mobilní telefon, který s sebou stejně stále nosí v kapse, nebo jiné chytré zařízení připojené k internetu. Technologie je certifikovaná a bezpečná i pro práci zaměstnanců ve veřejném sektoru. Jednodušší a bezpečnější způsob elektronického podepisování momentálně neexistuje.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Jak usnadnit podpis nového kontraktu?

Jak usnadnit podpis nového kontraktu?

Čas jsou peníze a také komodita, která je stále vzácnější. Každý den musíme pečlivě volit, čemu a proč budeme věnovat svůj čas a zda se nám to vyplatí.

Schvalujte faktury třeba z tramvaje

Schvalujte faktury třeba z tramvaje

Stop zdlouhavému vysedávání v kancelářích, moderní manažer dokáže schvalovat potřebné dokumenty vzdáleně, ať už se nachází kdekoli.

HR hravě zvládnete řešit i z mobilu

HR hravě zvládnete řešit i z mobilu

Prodloužení pracovní smlouvy, žádanky o dovolenou nebo cestovní příkaz, podepisování interních směrnic. K tomu všemu už nepotřebujete fyzickou přítomnost zaměstnanců ani tiskárnu.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů