Pozor na končící platnost tokenů! Jak to vyřešit?

Podepisování, Certifikáty, Legislativa
27. dubna 2022, 3 minuty čtení

Všichni uživatelé elektronického podpisu, kteří používají pro vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů vybrané tokeny a čipové karty, by si měli ověřit, zda-li i oni brzy nepřijdou o platnost jejich podpisů díky končící certifikaci.

Problém se týká USB tokenů TokenME první generace a čipových karet Crypto Java Card, jejichž certifikace skončí již 31. prosince 2022 a eTokenu 5110 CC a čipové karty ID Prime MD840, jejichž platnost vyprší 30. září 2023. Jejich uživatelé mají v podstatě dvě možnosti: buď si pořídit nový kvalifikovaný prostředek pro certifikaci, tedy token nebo čipovou kartu, jejichž platnost ale časem znovu vyprší a uživatel bude muset znovu řešit jejich výměnu. Tito uživatelé se ale nevyhnou situaci, kdy znovu musí projít procesem vydání nového kvalifikovaného certifikátu, což pro ně znamená osobní návštěvu a potvrzení identity u registrační autority. Lze to vyřešit i jinak, a to přechodem na vzdálenou službu podepisování, v rámci které je kvalifikovaný prostředek k dispozici online a odpovědnost za aktualizaci a certifikaci řeší poskytovatel služby.

V ČR je takovou službou například SecuSign, která má potřebné podpisové i pečetící certifikáty, razítka a další nástroje bezpečně uložené v cloudu, a to s certifikací mezinárodních organizací a dle zákona i Ministerstvem vnitra ČR, jakožto dozorového orgánu. K takové službě a podpisovým certifikátům se pak uživatel dostane odkudkoli z mobilního zařízení nebo laptopu, aniž by musel řešit ztrátu, vypršení platnosti certifikátu nebo jen zapomenutí tokenu / čipové karty. Jednoznačnou výhodou je úspora za nákup zbytečného hardware a správu čipů, protože uživatel prostě použije mobilní telefon, který s sebou stejně stále nosí v kapse, nebo jiné chytré zařízení připojené k internetu. Technologie je certifikovaná a bezpečná i pro práci zaměstnanců ve veřejném sektoru. Jednodušší a bezpečnější způsob elektronického podepisování momentálně neexistuje.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Digitální formuláře Sofa s propojením na Microsoft 365

Používáte kancelářský software Microsoft 365 a uvažujete o zavedení interního oběhu dokumentů s jejich následnou archivací? S naší aplikací Sofa si Microsoft 365 báječně rozumí, takže dokumenty vytvářené ve Wordu nebo Excelu můžete odesílat rovnou z Office do oběhu ve firmě. Ale to není vše.

Zkuste elektronicky podepisovat na měsíc zdarma!

Zkuste elektronicky podepisovat na měsíc zdarma!

Patříte mezi ty uživatele, kteří neradi nakupují zajíce v pytli a nejraději si daný produkt nejdříve osobně vyzkouší, než sáhnou do peněženky? Pokud vaše firma stále ještě nepodepisuje dokumenty elektronicky, máte šanci si to na měsíc zkusit úplně zdarma.

Jak usnadnit podpis nového kontraktu?

Jak usnadnit podpis nového kontraktu?

Čas jsou peníze a také komodita, která je stále vzácnější. Každý den musíme pečlivě volit, čemu a proč budeme věnovat svůj čas a zda se nám to vyplatí.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů