Letadlem bez pasu a letenky? Stačit bude ePas

Podepisování
5 minut čtení

Pokud často létáte do zahraničí, už jste si zvykli na nekonečné kontroly a odbavování na letištích. Vyzvedávání letenek, check in, opakovaná kontrola pasů… Nešlo by to všechno obejít a nahradit elektronickou kontrolou?

Vlády v Kanadě a Nizozemsku se rozhodly takové bezpapírové odbavování cestujících vyzkoušet. Mezi vybranými letišti v obou zemích bude možné cestovat bez pasu a letenky. Tedy bez jejich fyzické podoby, stačit bude „pouze“ elektronický pas a letenka v mobilním telefonu. Projekt chce řešit extrémní nárůst zájmu o mezinárodní lety, který podle odhadů vzroste do roku 2030 na 1,8 miliardy odbavených cestujících na celém světě ročně.

Skenování obličeje místo osobní kontroly

Pilotního projektu se účastní letecké společnosti Air Canada a KLM Royal Dutch Airlines a letiště v kanadském Montrealu, Torontu a nizozemském Amsterodamu. První testy začnou ještě letos, bezpapírové cestování pak bude možné od příštího roku. Projekt sponzorují technologické společnosti Accenture, Vision Box a Idemia. Jak to celé bude fungovat? Identifikační údaje, které jsou obvykle uloženy na čipu cestovního pasu, se místo toho zašifrují a bezpečně uloží do chytrého telefonu. Cestující, kteří létají mezi Montrealem a Amsterodamem, budou moci tato data spravovat a souhlasit s jejich sdílením s leteckou společností, pohraničními orgány a dalšími úřady.

Pomocí statistických analytiků budou informace o cestujících neustále ověřovány po celou dobu letu až do přistání v cílové destinaci. Časem program umožní zjistit, kde se zrovna cestující nachází. Podle Joela Sandaluka, právníka imigračního oddělení na letišti v kanadském Torontu, bude elektronický pas a letenka bezpečnější než klasické doklady, protože tento program využívá technologii rozpoznávání obličeje. Totožnost tedy nebude ověřovat člověk, který si prohlédne fotografii v pasu a porovná ji s obličejem cestujícího při odbavení, ale počítač. Prakticky tak znemožní falzifikovat cestovní pas, protože osobní údaje budou uloženy elektronicky a prakticky je nebude možné zneužít.

U nás máme eObčanku. Víte, co dokáže?

Pro držitele cestovních pasů v České republice to je sice ještě daleká budoucnost, ale i my už můžeme některé své doklady používat elektronicky, aniž bychom s nimi museli fyzicky chodit na úřady. Příkladem může být občanský průkaz, u něhož si lze aktivovat čip a společně s aplikací eObčanka jej lze používat pro identifikaci držitele průkazu v prostředí internetu. Jinými slovy, s aktivovaným čipem a aplikací eObčanka můžete již nyní vyřizovat řadu záležitostí s úřady a svoji totožnost prokážete stejně, jako kdybyste občanský průkaz předložili osobně na přepážce. Pokud k tomu přidáte ještě elektronický podpis, případně pečeť s časovým razítkem, již dnes ji můžete ušetřit spoustu času, kterou jinak strávíte chozením na úřady.

Pokud zároveň dokážete dokument, který si úřad vyžádá, převést do PDF či do archivního formátu PDF/A, elektronicky ho podepsat, nebo opečetit a přidat kvalifikované časové razítko a odeslat přes datovou schránku, ušetříte i spoustu papíru. Právě tuto možnost vám dává multiplatformní aplikace Signer, jež díky kvalifikovaným časovým razítkům dokáže prokazatelně doložit přesné datum a čas provedené akce. Pokud potřebujete najednou podepsat více dokumentů, Signer je dokáže podepsat hromadně, aniž byste museli procházet jeden po druhém. Časová razítka jsou v rámci aplikace Signer dostupná zdarma, ale lez je nakoupit i samostatně v jednoduchých balíčcích.

Na bezpapírové létání to u nás v dohledné době ještě nevypadá, ale kdo by se nechtěl vyhnout cestám na úřady nebo na poštu a čekání ve frontách, když elektronické vyřizování dokumentů je tak jednoduché a dá se provádět prakticky odkudkoli?

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Co vás spolehlivě ochrání před obchodními spory? Kvalitní archivace!

Co vás spolehlivě ochrání před obchodními spory? Kvalitní archivace!

Kdo provedl v dokumentu změny a kdy? Jaká verze smlouvy byla platná k určitému datu? Zvládnete to uhlídat v papírové verzi nebo kvantech dokumentů v počítači? Možná je čas přejít na spolehlivější formu archivace.

Jak efektivně označovat, kdy vznikl dokument a kdo a kdy v něm udělal změny?

Jak efektivně označovat, kdy vznikl dokument a kdo a kdy v něm udělal změny?

S elektronickými pečetěmi neztratíte kontrolu nad tím, jaká byla původní verze dokumentu a kdy se upravoval. Navíc tyto změny nelze jednoduše odstranit.

Jaké byly milníky digitalizace firemních procesů v roce 2020?

Jaké byly milníky digitalizace firemních procesů v roce 2020?

Letošek vstoupí do historie jako rok, kdy Covid-19 hnul s digitalizací firemních procesů více než jakékoliv dřívější kampaně. A to je vlastně pozitivní dopad pandemie.

Přihlaste se k odběru newsletteru
a buďte stále v obraze