Jak Češi volí elektronicky

Digitalizace, eGovernment
03. října 2020, 5 minut čtení

Ti, co chtěli volit po staru papírovou metodou, si předem vyzvedli registraci. Všichni ostatní využili bezpečnou cestu elektronického hlasování. Výsledky voleb jsme znali prakticky ihned.

Druhá vlna pandemie koronaviru způsobila, že se do všech volebních místností musely distribuovat roušky, dezifekce na ruce, rukavice pro členy volební komise a zajistit pravidelný úklid. Ti, co zvolili elektronickou cestu hlasování, nikam chodit nemuseli a náklady na využití jejich volebního práva se mnohonásobně snížily. Jejich elektronické hlasy ihned putovaly do centrály Českého statistického úřadu a prakticky okamžitě byly všechny sečteny, takže na výsledky voleb se takřka vůbec nemuselo čekat. Škoda, že to je jenom představa. Ale pěkná. No řekněte: nebylo by to pohodlné?

Pojďme v těch představách ještě dál. Věděli jste, že se v Česku vlastně už částečně volí elektronicky? Za první takové volby lze považovat obecní a senátní volby v roce 2014, kdy Czech POINT a několika dalších institucí začaly využívat datovou základnu o občanech České republiky, tedy referenční údaje Základních registrů. Zprovoznily novou službu dostupnou všem statutárním zástupcům obcí, která jim umožnila získat volební seznamy ke konkrétnímu datu prostřednictvím rozhraní CzechPOINT@office. V seznamech byli pouze občané ztotožnění dle údajů v základních registrech.

Občanka s čipem a volební aplikace

Představme si, jak by to mohlo být dál. Tato cesta skončila u volební komise, ke které se musí volič dostavit osobně, prokázat se občanským průkazem, za plentou vybrat správný volební lístek, vložit ho do obálky a tu poté vhodit do volební urny. A teď jak by to mohlo vypadat, kdyby se nemuselo chodit do volební místnosti? Ke ztotožnění voliče by došlo elektronicky, třeba prostřednictvím rozhraní volebního webu nebo aplikace a občanského průkazu s čipem. Volič by se pak dostal na speciální stránku, kde by mohl vybrat svoji stranu, případně zakroužkovat konkrétní kandidáty a jedním kliknutím hlas odeslat do volební centrály, kam by došel anonymizovaný, tedy bez informace, kdo takto volil.

Data by obsahovala pouze informaci, že hlasoval právoplatný volič z toho a toho volebního okrsku a pro koho hlasoval, případně jaké kandidáty zakroužkoval. A samozřejmě celý tento systém by byl řádně zabezpečený nejen před případným kybernetickým útokem, ale i před masivním výpadkem elektrické energie a ztrátou již vybraných dat – elektronických hlasovacích lístků. Šikovné české firmy by takový systém jistě dokázaly vymyslet, a pokud ne, určitě by jim pomohli například ostřílení bardi z Estonska, kde se elektronicky volí již od roku 2005.

Zatím tedy musíme chodit k volbám po svých, ale k elektronickému hlasování máme dobře nakročeno. Je jen otázkou času, kdy se online volby stanou realitou i v České republice.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Nikdo se dnes nechce zdržovat schvalováním návrhů papírových smluv uzavřených obchodními zástupci v terénu nebo v pobočce. Klienti nemají trpělivost čekat celé dny na vyřízení své žádosti. Tak proč to nezvládnout za několik minut?

Jste připraveni na další covidový home office?

Jste připraveni na další covidový home office?

Počty nakažených koronavirem opět stoupají a ačkoli vláda před volbami vylučuje další lockdown, je třeba se připravit na situaci, kdy se opět zavřou kanceláře a na řadu přijde práce z domova.

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Martin Plevka řídí divizi Business Unit II, která se nedávno rozšířila, takže má na starosti klienty hned od prvního kontaktu až po předání práce a následnou technickou podporu. Logicky nás zajímalo, jaký má vztah k obchodu. A z jeho odpovědí pochopíte, že ho má doslova v krvi. A jak se společenský člověk dívá na dopady pandemie? Nejen o tom je náš rozhovor.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně.