Časové razítko mohlo být hybatelem historie

Podepisování, Certifikáty
07. června 2019, 6 minut čtení

Co je vlastně časové razítko? Z principu jde o službu dost podobnou elektronickému podpisu. Podobně jako podpisový certifikát vám ho poskytne certifikační autorita. Od podpisu se liší tím, že umí prokázat čas připojení k dokumentu či k podpisu. A to vlastně definuje situace, kdy se vám může hodit. V každé organizaci totiž existuje řada dokumentů, které přímo vyžadují důkaz o tom, kdy byly podepsány, případně o tom, že v jasně deklarovaném čase existovaly a v jaké podobě.

Jaký je tedy rozdíl mezi razítkem a podpisem?

Samotný elektronický podpis prokazuje identitu podepisující osoby. Díky jeho užití je možné získat ověřenou informaci o tom, kdo dokument vytvořil, respektive podepsal. Samotný podpis, a to ani v případě, že jde o kvalifikovaný elektronický podpis, ale neumožňuje zjistit, kdy k podpisu došlo.

Pro doplnění této funkcionality proto existuje elektronické časové razítko. Ale pozor, to samo o sobě nezastupuje roli elektronického podpisu, protože jeho funkcí je prokázat čas připojení k dokumentu či podpisu. Proto je vhodné používat oba tyto nástroje současně. Časové razítko při jeho užití označí dokument sadou informací. Mezi ně patří především aktuální datum a čas, sériové číslo razítka a identifikace autority, která toto razítko vydává. To proto, aby bylo možné zajistit patřičnou důvěru v tento časový údaj. Při vydání razítka důvěryhodnou a kvalifikovanou autoritou je totiž riziko, že byl záznam pozměněn, limitně blízké nule.

Kdyby tehdy bývalo bylo existovalo časové razítko...

Naneštěstí pro světovou historii jsou časová razítka nástrojem veskrze moderním. Uživatel osobního počítače, telefonu nebo podobného zařízení si dnes může nechat takovým razítkem označit různé druhy dokumentů. Jak by vypadal současný svět, kdyby podobnou možnost měli i naši předkové?

Turínské plátno

Plátno, do kterého měl být podle církve zabalen ukřižovaný Ježíš Kristus, je pro značnou část světové populace naprosto úžasný artefakt. O jeho pravosti ale pochopitelně kolují pochyby. Kdyby v době jeho vzniku existovala časová razítka, služba pro zachování dlouhodobé ověřitelnosti (a plátno bylo digitální), nebylo by pro jakékoli pochyby místo. Potom by tvrzení, že se jedná o podvrh ze 13. nebo 14. století, mohlo být bez pochyb vyvráceno nebo potvrzeno. Takto ale, i při použití pokročilých technologických postupů, zůstává původ plátna (a hlavně doba, kdy vzniklo) nejednoznačný.

Rukopisy královédvorský a zelenohorský

I v naší historii by takový nástroj našel uplatnění. Snad každý slyšel v hodinách dějepisu o těchto nechvalně proslulých rukopisech. Podle velké části historiků stála za jejich „objevením“ snaha českých obrozenců dokázat velikost české historie. Díky časovému razítku tak, jak ho implementujeme my v Software602, by bylo zcela jasné, kdy a jak dokumenty vznikly. Stačilo by prozkoumat ono označení, a odborníci i veřejnost by zcela jasně věděli, zda se jedná o podvrh z první poloviny 19. století, nebo autentické rukopisy ze století třináctého.

Zpětně se nám samozřejmě nepodaří žádný z výše zmíněných artefaktů časovým razítkem označit. Můžeme ale do budoucna minimalizovat obavy ze zpochybnění stáří a původu dokumentů, které kolují v jakékoliv organizaci. To lze zajistit relativně snadno pomocí DMS řešení, jež opatřují dokumenty jak elektronickým podpisem, tak časovými razítky. O jejich původu už tak nebude ani v daleké budoucnosti žádných pochyb.

A na závěr příklad z nedávné doby

Jistý právník H. napsal dokument ve Wordu, který poté odeslal na Hrad. Chvíli poté se však objevilo hned několik variant tohoto dokumentu a začaly dohady, který z nich je vlastně ten pravý a autentický. Dovedete si představit, že určit ten pravý nebylo jednoduché. Přitom stačilo málo: kdyby právník H. opatřil původní dokument časovým razítkem, byla by hned jasná doba připojení razítka, stav dokumentu a také nepopiratelná integrita. Pokud by jej navíc opatřil podpisem s razítkem, měl by nevyvratitelný důkaz o původci, stavu a čase. A to by se mu jistě při následných peripetiích velmi hodilo.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Pozor na končící platnost tokenů! Jak to vyřešit?

Pozor na končící platnost tokenů! Jak to vyřešit?

Všichni uživatelé elektronického podpisu, kteří používají pro vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů vybrané tokeny a čipové karty, by si měli ověřit, zda-li i oni brzy nepřijdou o platnost jejich podpisů díky končící certifikaci.

Jak usnadnit podpis nového kontraktu?

Jak usnadnit podpis nového kontraktu?

Čas jsou peníze a také komodita, která je stále vzácnější. Každý den musíme pečlivě volit, čemu a proč budeme věnovat svůj čas a zda se nám to vyplatí.

Schvalujte faktury třeba z tramvaje

Schvalujte faktury třeba z tramvaje

Stop zdlouhavému vysedávání v kancelářích, moderní manažer dokáže schvalovat potřebné dokumenty vzdáleně, ať už se nachází kdekoli.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů