Z pera podnikatele: Možná bude líp... ale hlavně na papíře

Životní situace
4 minuty čtení

A teď vážně. Před 16 lety jsme měli elektronické zdravotní knížky. Před 16 lety jsme tedy měli šanci, že budeme mít všechna naše vyšetření v jedné aplikaci. A že se nám žádné nezatoulá.

A měli jsme šanci, že nám taková inteligentní zdravotní knížka dodá benefity, které papír ve složce prostě umět nemůže.

A kam jsme se posunuli v roce 2020?

Stát přijal strategii elektronizace. Ve zdravotnictví jsme vybojovali elektronické recepty a elektronické neschopenky. Dobrá. A co ta zdravotnická dokumentace? Nejsme ani v bodě nula. Jsme prostě a jednoduše v mínusu. Každý máme složku se svou zdravotní dokumentací výhradně u svého doktora... ve skříni.

Je třeba otevřeně říct, že jde především o příšerné selhání státu. Bez papíru přece neznamená, že máme všechno číst výhradně na obrazovce počítače nebo mobilu. Není to primárně ani o tom, že nižší spotřebou papíru šetříme životní prostředí. Bez papíru, tedy mít vše elektronicky, přináší nesrovnatelnou kvalitu!

Vysvětlím. Když jdete ke specialistovi, do špitálu nebo lázní, výsledky vyšetření dostanete pěkně na papíře. A je na vás, abyste je odnesli do složky v kanceláři své praktické lékařky nebo lékaře. Ten vše založí a ... už nic. Dokumentace je mrtvá a maximálně se do ní čas od času podívá onen praktik.

Přitom stačí, aby byla elektronická a benefity se pohrnou:

  • může vám hlídat důležité termíny očkování nebo preventivních kontrol,
  • může vám posuzovat a hlídat nežádoucí lékové interakce,
  • zvládne vám vyhodnotit základní údaje vašeho zdravotního stavu,
  • a bude s vámi virtuálně kdekoliv a kdykoliv ji budete potřebovat,
  • to vše v zabezpečené aplikaci, kterou umí každá solidní IT firma.

Přijdete ke specialistovi, který se může mrknout na poslední vyšetření. Nemusí řadu z nich zbytečně opakovat. (Mimochodem, fakt vám neprospěje, pokud třeba na CT půjdete opakovaně. Zbytečně.) Nemusí ani ztrácet čas a hlavně má díky odborným termínům, kterým sami nerozumíme, lepší informace o našem zdraví. Prostě si s sebou nesete lékařské konzilium.

Jednoduché, ne? Pro tuzemskou vládu nikoliv. Naopak. Sledujeme jen řeči, řeči a politické proklamace, které nikam nevedou. To je problém, opravdu to stojí řadu lidí zdraví. Elektronizace procesů jednoznačně přináší zásadní zvýšení kvality jak lékařské péče, tak schopnosti pacientů se na svém zdraví podílet.

Instinktivně si myslím, že to platí i v dalších sférách lidské činnosti. Ale jak jsem psal na začátku – pro mě není bezpapírová doba jakýmsi imperativem, že si už nemůžu vytisknout dokumenty. Bez papíru je pro mě fungující systém, který mi umí poskytnout zásadní benefity – jako e-zdravotnická dokumentace.

Designed by Freepik

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Co vás spolehlivě ochrání před obchodními spory? Kvalitní archivace!

Co vás spolehlivě ochrání před obchodními spory? Kvalitní archivace!

Kdo provedl v dokumentu změny a kdy? Jaká verze smlouvy byla platná k určitému datu? Zvládnete to uhlídat v papírové verzi nebo kvantech dokumentů v počítači? Možná je čas přejít na spolehlivější formu archivace.

Jak efektivně označovat, kdy vznikl dokument a kdo a kdy v něm udělal změny?

Jak efektivně označovat, kdy vznikl dokument a kdo a kdy v něm udělal změny?

S elektronickými pečetěmi neztratíte kontrolu nad tím, jaká byla původní verze dokumentu a kdy se upravoval. Navíc tyto změny nelze jednoduše odstranit.

Jaké byly milníky digitalizace firemních procesů v roce 2020?

Jaké byly milníky digitalizace firemních procesů v roce 2020?

Letošek vstoupí do historie jako rok, kdy Covid-19 hnul s digitalizací firemních procesů více než jakékoliv dřívější kampaně. A to je vlastně pozitivní dopad pandemie.

Přihlaste se k odběru newsletteru
a buďte stále v obraze