SpaceX nebo Blue Origin? Tak to je fakt jednoduchá otázka

Digitalizace
27. října 2021, 5 minut čtení

Pokud se podíváme, kdo stojí za vývojem naší aplikace Sofa, na jednom z prvních míst bude vždy Marek Tvrdý. Právě on vede tým vývojářů, který na tom maká. Ovšem o našem hlavním produktu rozhovor nebude. Byla by to skoro škoda. Marek má totiž hned několik zájmů, které vás u softwarového architekta možná překvapí. 

Cvičíš hodně taj-či. Proč zrovna toto bojové umění?

Spousta lidí, včetně mě, ho cvičí pro zdraví, ne jako bojový sport. Pro mě je to skvělý způsob odreagování. Zároveň se díky cvičení učím vnímat proudění energie ve svém těle. Sestavu 74 forem, což je jedna ze základních sestav taj-či, cvičím už čtyři roky a pořád se mám v čem zlepšovat. Když si někdo taj-či vybere, může to být cesta na celý život...

Není taj-či spíše pro starší lidi? 

Dá se cvičit v každém věku, ostatně to vidím i na kurzu, kam chodím cvičit – kromě vyloženě malých dětí jsou tam zastoupeny všechny věkové skupiny. Ovšem vím, že některé školy nabízejí i kurzy taj-či pro děti.  

O vývojářích se říká, že nejsou moc zruční. Můžeš to potvrdit?

Asi to nebude platit úplně všeobecně, rozhodně bych o sobě neřekl, že jsem nešikovný. Rád tvořím různé věci – navrhnul jsem si knihovnu a následně jí sestavil z dílů, které mi vyřezal truhlář. Na zahradě jsem dětem postavil domek na hraní, každou chvíli opravuji traktor na sekání trávy. Vedle toho se od dětství věnuji železničnímu modelářství. Takže když si stavím modelovou železnici, jsem na střídačku strojař, truhlář, elektrikář, stavař, krajinář, i když jen v měřítku 1:87.

Pojďme k obvyklejším koníčkům geeků: SpaceX nebo Blue Origin?

Samozřejmě SpaceX. To je jako porovnávat Dacii a Porsche. :-) Blue Origin létá nejdál na hranici vesmíru, zatímco Muskova SpaceX běžně až k mezinárodní vesmírné stanici a vedle toho Musk pracuje na obří raketě Starship, která bude létat na Mars.

Bude v budoucnu soukromým firmám stačit třeba taková NASA? 

Soukromé firmy jdou jinou cestou než NASA. Zaměřují se hlavně na lety na nízkou orbitu, zatímco NASA je vědecká organizace, která se zabývá zkoumáním vesmíru. Je pravda, že NASA se jim ve velké míře také věnovala, ale bylo to hlavně v minulosti, kdy tato problematika byla předmětem průkopnického vědecké zkoumání.

Tak schválně: čemu se NASA momentálně věnuje?

Pracuje například na projektu James Webb, což je nástupce Hubbleova vesmírného dalekohledu, nebo na projektu LISA, systému družic pro přesné měření gravitačních vln. Pilotovaným letům do vesmíru se věnuje program Artemis, jehož cílem je dostat člověka znovu na Měsíc. Tento program už ale není hlavní náplní práce NASA, jako to bylo za dob Apolla.

Nevyhnutelně se musím zeptat i na Sofa. Je sice plně funkční, ale předpokládám, že práce vývojového týmu ještě neskončila. 

Ani omylem. Máme spoustu nápadů, jak náš klíčový produkt stále vylepšovat. Konkrétní kroky jsou ovšem na produktovém týmu, nikoliv na nás. Oni jsou nejblíž klientům a další vývoj Sofa musí logicky akcentovat především jejich potřeby. Jako vývojáři jsme odevzdali kvalitní produkt, ale jako klientsky orientovaná firma ho musíme stále zlepšovat podle požadavků těch, kteří ho aktivně využívají.

Kdyby sis měl zahrát na marketéra: proč Sofa, a ne konkurenční produkty?

Já jsem fakt vývojář, ale zkusím to. Na Sofa se mi každopádně líbí, že spojuje čtyři základní oblasti, na kterých naše firma dlouhodobě pracuje: agendy, archiv, digitální podpisy a datové schránky. Další výhodou Sofa je, že se jedná o službu v cloudu, což zrychluje dodání řešení zákazníkovi. Tím vším Sofa zákazníkům usnadňuje práci a ve výsledku šetří jejich čas.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Se smlouvami už nemusíme jezdit za partnery

Se smlouvami už nemusíme jezdit za partnery

Podepisování smluv s obchodními partnery se Petrovi stalo noční můrou. Kvůli koronaviru mu rušili jednu schůzku za druhou a zasílání parafovaných dokumentů kurýry se prodražovalo.

Pandemie obnažila vnitřní nastavení každého z nás

Pandemie obnažila vnitřní nastavení každého z nás

Má za sebou už tisíce pracovních pohovorů, pamatuje dobu, kdy se jí na jedno volné místo přihlásilo 200 uchazečů a současný nábor nových zaměstnanců přirovnává k boji. Ale vždy platí, že se především dívá, zda je potenciální posila 602 bystrá. Magda Brožíková, HR ředitelka 602, totiž ví, že pak má dobrou šanci zapadnout do fungujícího týmu.

6 + 2 bezpapírové vychytávky Romana Stolejdy

6 + 2 bezpapírové vychytávky Romana Stolejdy

Prošel největšími vydavatelskými domy v Česku, kde se staral o to, aby tištěné noviny a časopisy měly co největší prodaný náklad. Dnes vidí budoucnost tištěných médií docela černě, i když magazíny podle něj mají ještě docela šanci. Sám si však tisk až na výjimky už léta nekoupil a dává přednost online zprávám. Dalším zpovídaným v naší bezpapírové anketě je Roman Stolejda, generální ředitel agentur Impression Media a Programmatic Media CZ.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů