Obrázek k článku: SpaceX nebo Blue Origin? Tak to je fakt jednoduchá otázka

SpaceX nebo Blue Origin? Tak to je fakt jednoduchá otázka

27.10.2021

Cvičíš hodně taj-či. Proč zrovna toto bojové umění?

Spousta lidí, včetně mě, ho cvičí pro zdraví, ne jako bojový sport. Pro mě je to skvělý způsob odreagování. Zároveň se díky cvičení učím vnímat proudění energie ve svém těle. Sestavu 74 forem, což je jedna ze základních sestav taj-či, cvičím už čtyři roky a pořád se mám v čem zlepšovat. Když si někdo taj-či vybere, může to být cesta na celý život...

Není taj-či spíše pro starší lidi? 

Dá se cvičit v každém věku, ostatně to vidím i na kurzu, kam chodím cvičit – kromě vyloženě malých dětí jsou tam zastoupeny všechny věkové skupiny. Ovšem vím, že některé školy nabízejí i kurzy taj-či pro děti.  

O vývojářích se říká, že nejsou moc zruční. Můžeš to potvrdit?

Asi to nebude platit úplně všeobecně, rozhodně bych o sobě neřekl, že jsem nešikovný. Rád tvořím různé věci – navrhnul jsem si knihovnu a následně jí sestavil z dílů, které mi vyřezal truhlář. Na zahradě jsem dětem postavil domek na hraní, každou chvíli opravuji traktor na sekání trávy. Vedle toho se od dětství věnuji železničnímu modelářství. Takže když si stavím modelovou železnici, jsem na střídačku strojař, truhlář, elektrikář, stavař, krajinář, i když jen v měřítku 1:87.

Pojďme k obvyklejším koníčkům geeků: SpaceX nebo Blue Origin?

Samozřejmě SpaceX. To je jako porovnávat Dacii a Porsche. :-) Blue Origin létá nejdál na hranici vesmíru, zatímco Muskova SpaceX běžně až k mezinárodní vesmírné stanici a vedle toho Musk pracuje na obří raketě Starship, která bude létat na Mars.

Bude v budoucnu soukromým firmám stačit třeba taková NASA? 

Soukromé firmy jdou jinou cestou než NASA. Zaměřují se hlavně na lety na nízkou orbitu, zatímco NASA je vědecká organizace, která se zabývá zkoumáním vesmíru. Je pravda, že NASA se jim ve velké míře také věnovala, ale bylo to hlavně v minulosti, kdy tato problematika byla předmětem průkopnického vědecké zkoumání.

Tak schválně: čemu se NASA momentálně věnuje?

Pracuje například na projektu James Webb, což je nástupce Hubbleova vesmírného dalekohledu, nebo na projektu LISA, systému družic pro přesné měření gravitačních vln. Pilotovaným letům do vesmíru se věnuje program Artemis, jehož cílem je dostat člověka znovu na Měsíc. Tento program už ale není hlavní náplní práce NASA, jako to bylo za dob Apolla.

Nevyhnutelně se musím zeptat i na Sofa. Je sice plně funkční, ale předpokládám, že práce vývojového týmu ještě neskončila. 

Ani omylem. Máme spoustu nápadů, jak náš klíčový produkt stále vylepšovat. Konkrétní kroky jsou ovšem na produktovém týmu, nikoliv na nás. Oni jsou nejblíž klientům a další vývoj Sofa musí logicky akcentovat především jejich potřeby. Jako vývojáři jsme odevzdali kvalitní produkt, ale jako klientsky orientovaná firma ho musíme stále zlepšovat podle požadavků těch, kteří ho aktivně využívají.

Kdyby sis měl zahrát na marketéra: proč Sofa, a ne konkurenční produkty?

Já jsem fakt vývojář, ale zkusím to. Na Sofa se mi každopádně líbí, že spojuje čtyři základní oblasti, na kterých naše firma dlouhodobě pracuje: agendy, archiv, digitální podpisy a datové schránky. Další výhodou Sofa je, že se jedná o službu v cloudu, což zrychluje dodání řešení zákazníkovi. Tím vším Sofa zákazníkům usnadňuje práci a ve výsledku šetří jejich čas.