Pražské jednání technické komise ETSI přiblížilo jednotný EU prostor pro bezpečnou výměnu dokumentů

Během pražského jednání Technické komise Evropského institutu pro telekomunikační standardy (ETSI) bylo dosaženo výrazného pokroku při přípravě technických specifikací pro práci ...

Během pražského jednání Technické komise Evropského institutu pro telekomunikační standardy (ETSI) bylo dosaženo výrazného pokroku při přípravě technických specifikací pro práci kvalifikovaných certifikačních autorit v celé EU. Hostitelem jednání byla firma Software602, jejíž experti se práce technické komise účastní již několik let.

K tomu, aby občané, firmy i úřady mohly přijímat důvěryhodné elektronické dokumenty z jiných zemí EU a aby je mohly posílat přes hranice s jistotou, že tam budou akceptovány, musí existovat legislativa i jednoznačné technické normy. Potřebná evropská legislativa již existuje, je jí nařízení eIDAS, které vstoupilo v platnost v loňském roce a bude postupně vstupovat v účinnost. Vedle toho musí technická komise postupně probrat nejrůznější záležitosti jako formát podpisů, formát časových razítek, způsob připojování podpisů, vlastnosti prostředků pro připojování podpisů, pravidla pro archivaci dokumentů, pravidla pro jejich ověřování pravidla atd.

Během pražského jednání byly posouzeny připomínky k draftům technických specifikací týkajících se práce kvalifikovaných certifikačních autorit. To se týkalo oblastí jako datová struktura podpisových certifikátů, certifikáty pro fyzické osoby, certifikáty pro firmy, bezpečnostní požadavky na certifikační autority apod.

Nařízení eIDAS bude použitelné od 1. července 2016 s tím, že jednotlivá ustanovení budou, s ohledem na nutnost předložení souvisejících prováděcích aktů a na potřebu přizpůsobení členských států, nabývat účinnosti postupně v období let 2016–2018.

Chcete vedieť viac? Kontaktujte nás

a medzitým sa rozlúčte s papierom

Využite kontaktný formulár

Volajte
+420 602 256 304