Budoucnost elektronické archivace na konferenci Security 2015

Evropské nařízení eIDAS, důsledky pro elektronickou archivaci dokumentů a praktické kroky, jak se na změny přichystat – to byla hlavní témata odborné přednášky ředitele divize Long-Term Docs...

logo konferenceEvropské nařízení eIDAS, důsledky pro elektronickou archivaci dokumentů a praktické kroky, jak se na změny přichystat – to byla hlavní témata odborné přednášky ředitele divize Long-Term Docs společnosti Software602 Martina Vondrouše na konferenci Security 2015. Příspěvek byl vybrán do manažerské sekce odborným panelem, který navržené prezentace hodnotil podle aktuálnosti, kvality zpracování a důležitosti pro firmy.

Martin Vondrouš, ředitel divize Long-Term Docs, na konferenci Security 2015Martin Vondrouš zahájil otázkou, kdo z posluchačů se již s tématem eIDAS setkal. Protože eIDAS znala jen menší část přítomných, vysvětlil, že se jedná o Nařízení o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a jaké oblasti tento dokument pokrývá. Zastavil se u českého překladu (proč anglickému „trust services“ odpovídá „služby tvořící důvěru“ a nikoliv „důvěryhodné služby“).

V další části přednášky tyto služby budící důvěru uvedl jmenovitě: elektronický podpis, elektronická značka, časové razítko, kvalifikované ověřování, kvalifikované doručování a autentizace webových stránek. Dále se Martin Vondrouš zabýval podmínkami, kterým musí vyhovět kvalifikovaný prostředek pro vytváření elektronického podpisu.

Závěrečná, nicméně klíčová část prezentace pak byla věnována archivaci dat a dokumentů, a zejména tomu, jak si poradit se změnou pravidel (dokument je archivován před tím, než nařízení eIDAS vstoupilo v účinnost, ale jeho autenticita bude vyhodnocována již podle nových pravidel). Martin Vondrouš ukázal konkrétní úkony, které musí být provedeny, a ukázal nástroje, které to umožňují.

Takové nástroje jsou k dispozici na portálu Long-Term Docs. Poskytují veškeré potřebné funkce a jistotu, že každý úkon je prováděn v detailním souladu s legislativou. Pro jednotlivce a malé organizace je určen Long-Term Docs Signer. Organizace, kde chtějí vybudovat centralizované místo pro práci s dokumenty, mohou využít Long-Term Docs Server. Pro integraci do informačních systémů je určen modul Long-Term Docs SDK.

Již 16. ročník konference Security 2015 se konal 18. Února v kongresovém sále pražského hotelu Clarion. Vystoupili na něm představitelé firmy jako Google, IBM, ČEZ či ČSOB, právníci a představitelé univerzitní sféry.

Přejděte na portál Long-Term Docs pro nejsnadnější uchování důvěryhodných elektronických dokumentů

Chcete vedieť viac? Kontaktujte nás

a medzitým sa rozlúčte s papierom

Využite kontaktný formulár

Volajte
+420 602 256 304