Pět tipů, jak vám datová schránka usnadní život!

Digitalizace
4 reading_minutes

Věděli jste, že s datovou schránkou už nemusíte osobně řešit výpisy z různých rejstříků, a ještě k tomu nemusíte platit kolky? Nebo že jejím prostřednictvím můžete omluvit dítě ze školy?

Stále váháte, zda si na nejbližším Czech POINTu založit vlastní datovou schránku? Možná netušíte, k čemu všemu ji využijete. Nemusí to být jen elektronické podání daňového přiznání, i když i to je samo o sobě velkou výhodou. Škála možností je mnohem širší. Jedinou cestou na poštu si ušetříte desítky a stovky podobných cest na úřady. Nabízíme vám pět nejzajímavějších tipů, jak využít vaši datovou schránku na maximum.

Daně, sociální a zdravotní pojištění

Odevzdáváte daňové přiznání na poslední chvíli? Patříte mezi ty daňové poplatníky, kteří vystávají fronty před podatelnou finančního úřadu nebo na poště? Tak tento zážitek si můžete s datovou schránkou odpustit. Elektronicky můžete daňové přiznání podat odkudkoli a je jedno, zda má zrovna finanční úřad otevřeno nebo ne. Stačí využít některý z chytrých online formulářů, kam se vám po přihlášení do datové schránky předvyplní vaše základní údaje a poté už jen doplníte potřebná čísla a odešlete. To samé vám datová schránka umožní i s ročními přehledy sociálního a zdravotního pojištění.

Výpisy z veřejných registrů bez čekání

Potřebujete výpis z rejstříku trestů? Nebo snad z registru obyvatel? Případně byste rádi zjistili, kolik trestných bodů u vás, jako řidiče, vedou úřady? To vše lze získat prostřednictvím datové schránky elektronicky rychle a zcela zdarma až do vašeho počítače, notebooku, tabletu nebo mobilu. Bez potřeby platit kolek a stát ve frontách před úřady. Nemusíte se nijak „legitimovat“, vaši totožnost dokazuje samotná datová schránka, z níž žádost zasíláte.

Žádost o poskytnutí informací

Potřebujete od nějakého úřadu informace a on vám je odmítá sdělit? Podejte žádost přes datovou schránku. Té se úřad nevyhne, musí na ni v zákonné lhůtě odpovědět. Datová zpráva se nemůže ztratit, máte tak v ruce důkaz, že jste svoji žádost zaslali a v případě, že úřad včas neodpoví, můžete argumentovat právě touto datovou zprávou.

Omluvenka dítěte do školy

Ano, v době datových schránek je možné touto formou dokonce poslat omluvenku do školy. Nemusíte se obávat, že by snad nedorazila: všechny školy musí mít datové schránky orgánů veřejné moci povinně od roku 2017. Nově lze dokonce přes datovou schránku řešit i zápis budoucího žáka do 1. první třídy základní školy. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář a odeslat konkrétní škole. Tento způsob byl hojně využívaný letos na jaře v době první vlny pandemie koronaviru.

Elektronická fakturace státu

Všem státním úřadům můžete zasílat faktury prostřednictvím datové schránky zdarma. Nemusíte je tedy tisknout a ručně podepisovat, chodit na poštu a odesílat klasickým dopisem. Budete tak šetřit nejen papírem, ale i svým časem. Faktury lze zasílat jako datové zprávy také komerčním subjektům, ty ale musí mít ve své datové schránce povoleno takové datové zprávy přijímat. Zasílání zpráv datovou schránkou komerčním subjektům je na rozdíl od úřadů zpoplatněno, ale stále vyjde levněji než klasický doporučený dopis.

Background photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Co vás spolehlivě ochrání před obchodními spory? Kvalitní archivace!

Co vás spolehlivě ochrání před obchodními spory? Kvalitní archivace!

Kdo provedl v dokumentu změny a kdy? Jaká verze smlouvy byla platná k určitému datu? Zvládnete to uhlídat v papírové verzi nebo kvantech dokumentů v počítači? Možná je čas přejít na spolehlivější formu archivace.

Jak efektivně označovat, kdy vznikl dokument a kdo a kdy v něm udělal změny?

Jak efektivně označovat, kdy vznikl dokument a kdo a kdy v něm udělal změny?

S elektronickými pečetěmi neztratíte kontrolu nad tím, jaká byla původní verze dokumentu a kdy se upravoval. Navíc tyto změny nelze jednoduše odstranit.

Jaké byly milníky digitalizace firemních procesů v roce 2020?

Jaké byly milníky digitalizace firemních procesů v roce 2020?

Letošek vstoupí do historie jako rok, kdy Covid-19 hnul s digitalizací firemních procesů více než jakékoliv dřívější kampaně. A to je vlastně pozitivní dopad pandemie.

Přihlaste se k odběru newsletteru
a buďte stále v obraze

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů