Nové nařízení EU o elektronickém podpisu

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku doporučil návrh nařízení o elektronickém podpisu. Znamená to, že schvalování postupuje podle předpokládaného časového harmonogramu – tak,...

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku doporučil návrh nařízení o elektronickém podpisu. Znamená to, že schvalování postupuje podle předpokládaného časového harmonogramu – tak, aby nařízení vstoupila v účinnost během roku 2015. Úřady i firmy tak mohou počítat s veškerými dopady nejpozději od ledna 2017. Návrh nařízení je dostupný zde.

Zákazníci Software602, kteří využívají službu Long-Term Docs (nebo jiného produktu, v němž je začleněna stejná technologie), jsou na veškeré požadavky direktivy připraveni už dnes. Mohou vytvářet a ukládat digitální dokumenty s jistotou, že je bude možné uplatnit i poté, co nová úprava vstoupí v platnost.

Dokument (Nařízení o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním trhu) vychází z následujících zásad:

  • digitální dokumenty jsou postaveny na stejnou úroveň jako dokumenty listinné,
  • žádný dokument nesmí být odmítnut jen proto, že nemá listinnou podobu,
  • žádný úřad v žádné zemi EU nesmí stanovit tvrdší požadavky na digitální dokumenty a připojené podpisy než jaké jsou dány normami Evropského institutu pro telekomunikační standardy (PAdES, CAdES, XAdES),
  • jednotlivým členským státům zůstává možnost vytvořit vlastní systém norem pro elektronické podepisování dokumentů (např. s využitím biometrického podpisu). I v takovém případě však budou úřady tohoto státu povinny akceptovat dokumenty zpracované podle norem ETSI, aniž by úřadům v ostatních zemích vznikla reciproční povinnost uznat specifickou národní normu.

Schvalovaná direktiva pokrývá i další oblasti – SSL certifikáty k webovým stránkám, důvěryhodnou elektronickou komunikaci, digitální identifikaci (elektronické občanky). Cílem je vytvořit jednotný prostor, kde bude možné realizovat jakýkoliv úkon kdykoliv a odkudkoliv. Autoři návrhu předpokládají, že bude impulzem pro rozvoj jednotného unijního trhu. Firmy budou schopny podávat nabídky, studenti budou schopni podávat přihlášky ke studiu atd, bez nutnosti cestovat do jiného státu.

Potřebujete více informací?

Využijte kontaktní formulář

Volejte
+420 222 133 222