Blog o elektronických dokumentech

Elektronické dokumenty s právním účinkem a změny, které přinášejí do podnikové praxe i do životů domácností – to jsou hlavní témata, kterým se věnuje blog nově zřízený v rámci serveru iHned...

Elektronické dokumenty s právním účinkem a změny, které přinášejí do podnikové praxe i do životů domácností – to jsou hlavní témata, kterým se věnuje blog nově zřízený v rámci serveru iHned. Hlavním autorem je ředitel divize Long-term docs ve společnosti Software602 Martin Vondrouš.

„Není pochyb o tom, elektronické dokumenty změní způsob úřadování, způsob podnikání i životní styl celkově. Něco už je dnes jasné – například to, že mohou zmizet archivy s šanony a že namísto využití kurýrů budou smlouvy předávány e-mailem nebo důvěryhodnou poštou typu datových schránek. Něco zatím vidíme jen poněkud neurčitě. Třeba to, že pracoviště budou vypadat jinak. Lidé už nebudou „připoutáni“ k psacím stolům, ale budou se pohybovat v prostoru připomínajícím spíše relaxační zónu se zákoutími a kavárnami. Zmizí hranice, co je v kanceláři a co už ne. Obchodní smlouva může vypadat tak, že dva lidé na videozáznamu potvrzují, na čem se dohodli. Kupní smlouva na dům může obsahovat spoustu fotografií a video realitní agentky, která prochází domem místnost po místnosti…. A pak jsou věci, na které ještě nedohlédneme,“ píše Martin Vondrouš v úvodním příspěvku, ve kterém také připomíná, že žijeme v období srovnatelně přelomovém, jakým byl přechod státní správy z pergamenu na papír v éře Marie Terezie (Článek elektronické dokumenty, nový životní styl a rizika v pozadí najdete zde).

Ve svém druhém příspěvku upozorňuje Martin Vondrouš na to, že ačkoliv při vytváření důležitých papírových dokumentů dbáme na razítko, podpis, případně i notářské ověření a parafy na jednotlivých stránkách, k elektronickým dokumentům přistupují uživatelé s až trestuhodnou naivitou a nedbalostí. „Přitom by stačilo docela málo. Provést pár úkonů, které by dokument chránily obdobným způsobem, jakým běžně chráníme listiny. Zbavili bychom tak zbytečných rizik sebe i své partnery, kterým dokumenty posíláme,“konstatuje (článek Dokument jde do světa najdete zde).

V následujících týdnech budou na blogu publikovány texty zabývající se používáním důvěryhodných elektronických dokumentů v domácnosti a články hostů Martina Vondrouše – právníka a dalších specialistů, kteří mají k dané problematice co říci.

Potřebujete více informací?

Využijte kontaktní formulář

Volejte
+420 222 133 222