602. výročí Staroměstského orloje

Světově proslulé pražské radniční hodiny – Staroměstský orloj – oslavily před několika dny 602. výročí první zmínky. Zmíněný dokument z roku 1410 ovšem nemá fyzickou kontinuitu. Dnes už je k...

Světově proslulé pražské radniční hodiny – Staroměstský orloj – oslavily před několika dny 602. výročí první zmínky. Zmíněný dokument z roku 1410 ovšem nemá fyzickou kontinuitu. Dnes už je k dispozici pouze orlojní kniha ze 17. století, v níž je pouze německý opis a český překlad původního dokumentu.

Pražský Staroměstský orloj oslavil 602. výročí

Výročí je také příležitostí připomenout si, jak nesmírně omezené a nedokonalé jsou možnosti archivace v listinné podobě. I kdyby se původní spis z roku 1410 dochoval, bylo by dnes nesmírně obtížné ověřit, kdo je jeho skutečným autorem a bylo by téměř nemožné získat jistotu, že v dokumentu nejsou žádné dodatečně zanesené změny. Dokonce i při zacházení s 50 nebo 100 let starým dokumentem bychom se museli spokojit s podstatnou mírou nejistoty a spolehnout se na názory různých znalců.

Digitální technologie pro práci s dokumenty, pokud respektují příslušné normy ISO a ETSI, naproti tomu umožňují udržovat prokazatelnost původu i prokazatelnou neporušenost obsahu po neomezeně dlouhou dobu, a to bez ohledu na jakoukoliv vnější událost. Pokud by to bylo zapotřebí, mohl by být dokument z letošního roku uchováván v nezpochybnitelném stavu dalších 602 let, tedy do roku 2614.

Proto jsou řešení a produkty Software602 založeny na důsledném respektování norem pro dlouhodobo archivaci.

Potřebujete více informací?

Využijte kontaktní formulář

Volejte
+420 222 133 222