5+1 tip, které byste měli znát o používání časových razítek po 19. září

Časová razítka (přesněji Kvalifikovaná elektronická časová razítka) se v České republice používají již dlouho. Přesto je ale stále relativně malá povědomost o tom, jak je správně používat a proč se bez nich neobejdete. Nyní přichází změna, na kterou je potřeba se připravit.

Po konci přechodného období 19. září 2018 se stane následující:

  1. Bude možné používat jen kvalifikovaná elektronická časová razítka od kvalifikovaného poskytovatele služeb.
  2. Každý orgán veřejné moci bude od 20. září povinen k elektronickému podpisu či pečeti na dokumentu, kterým právně jedná, připojit i kvalifikované časové razítko.
  3. Jen dokumenty takto vytvořené (s kvalifikovaným časovým razítkem) budou jednoznačně ověřitelné. Odpadne nejistota při ověřování elektronického podpisu či pečeti a data, ke kterému se má ověřovat.
  4. Kvalifikovaní poskytovatelé služeb budou díky těmto změnám lépe a jednoznačněji rozhodovat o platnosti dokumentu k přesně stanovenému času.
  5. Všechny nutné úkony a možnosti pro podepsání dokumentu kvalifikovaným elektronickým podpisem a opatření kvalifikovaným časovým razítkem můžete provádět s aplikací Signer. Kdo chce, může si ji na 14 dní vyzkoušet zdarma. Více informací o aplikaci Signer naleznete na stránkách Signer.cz
  6. Zajímavě o časových razítkách a rozdílu mezi elektronickým časovým razítkem a kvalifikovaným časovým razítkem píše Jiří Peterka v článku zde: https://www.lupa.cz/clanky/elektronicka-casova-razitka-uz-budou-muset-byt-jen-kvalifikovana-kde-vsude-jsou-potreba

Potřebujete více informací?

Využijte kontaktní formulář

Volejte
+420 222 133 222