Obrázek k článku: Z pera podnikatele: Systémové otázky ohledně archívu pana exministra

Z pera podnikatele: Systémové otázky ohledně archívu pana exministra

17.06.2021

Nemocnice si v roce 2013 pronajala ke skladování svých písemností 734 metrů čtverečních ve vesničce Netřeba. Od listopadu 2014 pak dalších 311 metrů a na konci roku 2018 se nemocniční archiv rozšířil o dalších 312 metrů. Celkově platí 107 tisíc Kč měsíčně. Podle expertních posudků je to OK, píší Seznam Zprávy.

Dostali jsme tedy se k ověřené informaci, že velká fakultní nemocnice platí 1,3 mil. Kč ročně za sklad nejspíš už nepoužitelných písemností. Neotvírá to možnost uvažovat o jiných variantách, například vytvoření digitálního skladu záznamů, ve kterých lze hledat přímo z kanceláře každého lékaře a sestry?

Každopádně, pokud si někdo myslí, že hlavním problémem takového archivu by byla bezpečnost, sklad ve vesnici na Mělnicku by ho z toho měl asi navždy vyléčit. Nebo snad ten dům hlídá nepřetržitě bezpečnostní agentura?

Archiv nemocnice je evidentně složen ze spousty papírů, které mají společného především to, že je už nikdo nemůže používat. Tipnul bych si, že tomu odpovídá i systém skladování. Z jedné strany se tam šanony asi zakládají, aby se po několika letech mohly likvidovat.

Co se stane, když je potřeba výjimečně něco vyhledat? Selským rozumem vzato: musí tam přece existovat aspoň nějaká elektronická evidence – tedy minimálně evidence míst, kde a co je uloženo. To jsou další související náklady.

Mimochodem, kde mají archivy ostatní nemocnice? (Bylo by hodně vtipné, pokud by všechny byly v obci Netřeba, neboť jinde jich prostě opravdu netřeba?)

Podtrženo a sečteno: miliony citlivých dat leží kdesi na papíře. Nemocnice za ně platí miliony korun ročně a jejich využitelnost je nejspíš nulová. Pokud by se tyto archívy elektronizovaly, minimálně by to znamenalo podstatně lepší podmínky pro práci s daty. A úsporu nákladů. Pouze sklad v obci Netřeba by musel najít jiné využití. Ale nepochybuji, že by to pro pana exministra nebyl problém.