Z pera podnikatele: Systémové otázky ohledně archívu pana exministra

Digitalizace, Archivace
4 minuty čtení

Minimálně 25 kilometrů musí urazit zaměstnanci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby se dostali do svého archivu. Nebojte se, tento článek není o kauze exministra zdravotnictví, ale o souvisejících věcech, na které se nikdo nezeptal.

Nemocnice si v roce 2013 pronajala ke skladování svých písemností 734 metrů čtverečních ve vesničce Netřeba. Od listopadu 2014 pak dalších 311 metrů a na konci roku 2018 se nemocniční archiv rozšířil o dalších 312 metrů. Celkově platí 107 tisíc Kč měsíčně. Podle expertních posudků je to OK, píší Seznam Zprávy.

Dostali jsme tedy se k ověřené informaci, že velká fakultní nemocnice platí 1,3 mil. Kč ročně za sklad nejspíš už nepoužitelných písemností. Neotvírá to možnost uvažovat o jiných variantách, například vytvoření digitálního skladu záznamů, ve kterých lze hledat přímo z kanceláře každého lékaře a sestry?

Každopádně, pokud si někdo myslí, že hlavním problémem takového archivu by byla bezpečnost, sklad ve vesnici na Mělnicku by ho z toho měl asi navždy vyléčit. Nebo snad ten dům hlídá nepřetržitě bezpečnostní agentura?

Archiv nemocnice je evidentně složen ze spousty papírů, které mají společného především to, že je už nikdo nemůže používat. Tipnul bych si, že tomu odpovídá i systém skladování. Z jedné strany se tam šanony asi zakládají, aby se po několika letech mohly likvidovat.

Co se stane, když je potřeba výjimečně něco vyhledat? Selským rozumem vzato: musí tam přece existovat aspoň nějaká elektronická evidence – tedy minimálně evidence míst, kde a co je uloženo. To jsou další související náklady.

Mimochodem, kde mají archivy ostatní nemocnice? (Bylo by hodně vtipné, pokud by všechny byly v obci Netřeba, neboť jinde jich prostě opravdu netřeba?)

Podtrženo a sečteno: miliony citlivých dat leží kdesi na papíře. Nemocnice za ně platí miliony korun ročně a jejich využitelnost je nejspíš nulová. Pokud by se tyto archívy elektronizovaly, minimálně by to znamenalo podstatně lepší podmínky pro práci s daty. A úsporu nákladů. Pouze sklad v obci Netřeba by musel najít jiné využití. Ale nepochybuji, že by to pro pana exministra nebyl problém.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Kdo to proboha schválil?!

Kdo to proboha schválil?!

Znáte to. Šéf se vrátí z dovolené nebo ze služební cesty a s hrůzou zjišťuje, že kdosi schválil objednávku, u které si on sám kladl otázku, zda se firmě vůbec vyplatí. A podřízení raději mlží a přehazují si problém jako horký brambor, takže se nelze ničeho dopátrat.

Důležitý kontrakt podepíšete i z pláže

Důležitý kontrakt podepíšete i z pláže

Prázdniny nepřejí pružnému vyřizování firemních záležitostí. Prakticky vždy je někdo na dovolené a jako na potvoru to je v tu nejméně vhodnou dobu většinou kolega s podpisovým právem a rozhodujícími pravomocemi.

Zrychlete účetnictví, ať nepřicházíte o zakázky

Zrychlete účetnictví, ať nepřicházíte o zakázky

Času je málo, v byznysu ještě míň. Jak se všechno díky chytrým technologiím neustále zrychluje, jde o jedno z nejcennějších aktiv. Kdo dokáže reagovat rychle a pružně, je úspěšný. A to platí i o tak triviálních záležitostech, jako je zpracování zakázek a faktur.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně.