Nepodali jste ještě daňové přiznání za rok 2019? Elektronicky to stihnete!

14. 8. 2020 3 minuty čtení

Já pitomec!

Chytré formuláře | Datová schránka

Pouze do 18. srpna přijímají finanční úřady přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2019. Termín se dvakrát posouval kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Zapomněli jste letos podat daňové přiznání? Nejzazší termín, kterým bývá tradičně poslední březnový den, se letos dvakrát posouval: nejprve na začátek července a poté na 18. srpna. Důvod je jasný, vládní opatření proti šíření koronaviru a s nimi spojený všeobecný chaos ve fungování firem i úřadů. Srpnovému termínu se ale už nevyhne nikdo a deadline se nezadržitelně blíží. Vydáte se osobně na finanční úřad nebo na poštu? A čeká vás pak ještě kolečko po správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně? Možná byste si letos mohli tuto „Tour de úřad“ odpustit a zajít jenom jednou na poštu.

Proč na poštu? Protože tam si můžete v okénku Czech POINT zdarma zřídit datovou schránku a poté vše – daňové přiznání a roční přehledy pro „sociálku“ a zdravotní pojišťovnu – vyřídit z pohodlí domova přes internet. Stačí k tomu občanka a onen „výlet“ na poštu, kde vám datovou schránku zřídí zdarma na počkání. A potom už můžete využít chytré formuláře na portálu PODEJTO.cz, kde nejprve ověříte svoji totožnost zadáním jména kvůli předvyplnění osobních dat z veřejných databází a při odesílání formuláře se přihlásíte k datové schránce. Formulář sám předvyplní řadu základních údajů přímo do daňového přiznání i obou přehledů. Výhodou je, že formuláře můžete vyplnit a poslat opravdu kdykoli, bez ohledu na úřední hodiny úřadu, či faktu, ze zrovna není pracovní den.

Zdarma a ještě s důkazem, že jste přiznání skutečně podali

Momentem odeslání chytrého formuláře jste splnili zákonnou povinnost, a ještě to můžete zpětně doložit přímo v archivu své datové schránky. Ovšem pozor! Datové zprávy se ukládají pouze na dobu 90 dní, takže pokud si je chcete uchovat déle, musíte si je uložit například na svůj disk. Pro vyplňování a odeslání daňového přiznání nepotřebujete elektronický podpis, finančnímu úřadu se identifikujete vaší datovou schránkou. A odesílání datových zpráv úřadům máte zcela zdarma.

Datovou schránku můžete využít i pro dopisování s komerčními subjekty, které to umožňují. Za tyto datové zprávy se ale již platí. Vyjde vás to ale na polovic oproti klasickému doporučenému dopisu, kvůli kterému byste museli jít na poštu. V případě, že potřebujete nějaký dokument elektronicky podepsat, musíte si ještě zakoupit certifikát pro elektronický podpis. Ten se opět zřizuje na Czech POINTU a platí zpravidla po dobu jednoho roku. Před koncem jeho platnosti si ho můžete nechat prodloužit, aniž byste museli znovu chodit na poštu. Když to ale nestihnete do termínu, kdy certifikátu končí platnost, návštěvě Czech POINTU se nevyhnete.

Background photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Líbí se vám tento článek?

Přihlaste se k odběru bezplatného newsletteru a podobné články najdete přímo ve svém e-mailu.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.