Obrázek k článku: Jak si rychle ověřit platnost dokumentu?

Jak si rychle ověřit platnost dokumentu?

16.04.2021

Pracujete s digitálními dokumenty a denně vám přicházejí smlouvy, objednávky a další právní dokumenty podepsané elektronicky? Aniž bychom vás chtěli strašit, je dobré myslet na zadní vrátka a takové dokumenty prověřovat. Dnes už není problém vytvořit falešný podpis a pokusit se o sofistikovaný podvod. Nebo použít už neplatný certifikát k elektronickému podpisu. Běžným pohledem na dokument takovou chybu neodhalíte, ale pokud na ni nepřijdete, může mít pro vaši firmu fatální následky. Ověřování certifikátů elektronických podpisů přitom už není nic složitého. S námi to zvládnete dokonce na jedno kliknutí.

Jediná komplexní platforma eIDAS na českém trhu, technologie SecuSign, totiž obsahuje i možnost ověření platnosti certifikátů. Kliknutím zjistíte, jestli je podpis elektronického dokumentu platný, a také o jaký typ certifikátu a podpisu se jedná. Kontrolovat takto můžete nejen dokumenty, které přicházejí do firmy, ale i ty, které se chystáte odeslat a nejste si jisti, zda jste je podepsali správně. Díky této kontrole budete mít jistotu, že odesílaný či přijatý dokument splňuje pravidla evropského nařízení eIDAS o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním evropském trhu.

Kontrolujte i podepisujte v souladu s eIDAS

Dodržení standardů podle eIDAS je důležité, protože toto evropské nařízení stanovuje jasná pravidla používání elektronických podpisů, kvalifikovaných digitálních certifikátů, elektronických pečetí, časových razítek a dalších způsobů ověření autentizačních mechanismů na jednotném evropském trhu. Staví tak elektronickou komunikaci na stejnou právní úroveň jako podepisování dokumentů na papíře. Nařízení vstoupilo v platnost v červenci 2014 jako prostředek k umožnění bezpečných a hladkých elektronických transakcí v rámci Evropské unie. Členské státy Evropské unie musejí uznávat elektronické podpisy, které splňují standardy eIDAS. A právě dodržení těchto standardů je možné zkontrolovat pomocí platformy SecuSign. Ověřovací doložku navíc získáte ve formátu PDF či XML pro strojové zpracování, doložka je opatřena zaručenou elektronickou pečetí založenou na kvalifikovaném certifikátu a je možné použít ji jako potvrzení o ověření. To při ověření v aplikacích, které vám dají informaci jen na obrazovku počítače, neuděláte.

Samozřejmě to není jediná výhoda této podpisové platformy. Při používání SecuSign nepotřebujete k uložení certifikátů kvalifikovaného elektronického podpisu tokeny nebo čipové karty, a ušetříte tak značné náklady na jejich pořízení. Certifikáty máte uložené na modulu HSM v bezpečném datacentru s certifikací TIER III, kde se o ně staráme my. Dostat se k nim můžete kdykoli vzdáleně ze svého počítače, notebooku, tabletu nebo telefonu, aniž byste museli řešit otázku, kde jste si nechali token či kartu. A váš firemní administrátor může jednoduše a vzdáleně všechny certifikáty spravovat a také odebírat nebo přidávat jednotlivým zaměstnancům práva k jejich využívání.