Jak si rychle ověřit platnost dokumentu?

Podepisování, Certifikáty, eIDAS
16. dubna 2021, 5 minut čtení

Většina dokumentů přichází do firem elektronicky. Bohužel mezi nimi mohou být i různé podvrhy a pokusy o podvod. Nebo prostě jen špatně podepsaný dokument.  Nenechte se napálit a mějte vždy jistotu, že pracujete s legitimními daty.

Pracujete s digitálními dokumenty a denně vám přicházejí smlouvy, objednávky a další právní dokumenty podepsané elektronicky? Aniž bychom vás chtěli strašit, je dobré myslet na zadní vrátka a takové dokumenty prověřovat. Dnes už není problém vytvořit falešný podpis a pokusit se o sofistikovaný podvod. Nebo použít už neplatný certifikát k elektronickému podpisu. Běžným pohledem na dokument takovou chybu neodhalíte, ale pokud na ni nepřijdete, může mít pro vaši firmu fatální následky. Ověřování certifikátů elektronických podpisů přitom už není nic složitého. S námi to zvládnete dokonce na jedno kliknutí.

Jediná komplexní platforma eIDAS na českém trhu, technologie SecuSign, totiž obsahuje i možnost ověření platnosti certifikátů. Kliknutím zjistíte, jestli je podpis elektronického dokumentu platný, a také o jaký typ certifikátu a podpisu se jedná. Kontrolovat takto můžete nejen dokumenty, které přicházejí do firmy, ale i ty, které se chystáte odeslat a nejste si jisti, zda jste je podepsali správně. Díky této kontrole budete mít jistotu, že odesílaný či přijatý dokument splňuje pravidla evropského nařízení eIDAS o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním evropském trhu.

Kontrolujte i podepisujte v souladu s eIDAS

Dodržení standardů podle eIDAS je důležité, protože toto evropské nařízení stanovuje jasná pravidla používání elektronických podpisů, kvalifikovaných digitálních certifikátů, elektronických pečetí, časových razítek a dalších způsobů ověření autentizačních mechanismů na jednotném evropském trhu. Staví tak elektronickou komunikaci na stejnou právní úroveň jako podepisování dokumentů na papíře. Nařízení vstoupilo v platnost v červenci 2014 jako prostředek k umožnění bezpečných a hladkých elektronických transakcí v rámci Evropské unie. Členské státy Evropské unie musejí uznávat elektronické podpisy, které splňují standardy eIDAS. A právě dodržení těchto standardů je možné zkontrolovat pomocí platformy SecuSign. Ověřovací doložku navíc získáte ve formátu PDF či XML pro strojové zpracování, doložka je opatřena zaručenou elektronickou pečetí založenou na kvalifikovaném certifikátu a je možné použít ji jako potvrzení o ověření. To při ověření v aplikacích, které vám dají informaci jen na obrazovku počítače, neuděláte.

Samozřejmě to není jediná výhoda této podpisové platformy. Při používání SecuSign nepotřebujete k uložení certifikátů kvalifikovaného elektronického podpisu tokeny nebo čipové karty, a ušetříte tak značné náklady na jejich pořízení. Certifikáty máte uložené na modulu HSM v bezpečném datacentru s certifikací TIER III, kde se o ně staráme my. Dostat se k nim můžete kdykoli vzdáleně ze svého počítače, notebooku, tabletu nebo telefonu, aniž byste museli řešit otázku, kde jste si nechali token či kartu. A váš firemní administrátor může jednoduše a vzdáleně všechny certifikáty spravovat a také odebírat nebo přidávat jednotlivým zaměstnancům práva k jejich využívání.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Nikdo se dnes nechce zdržovat schvalováním návrhů papírových smluv uzavřených obchodními zástupci v terénu nebo v pobočce. Klienti nemají trpělivost čekat celé dny na vyřízení své žádosti. Tak proč to nezvládnout za několik minut?

Jste připraveni na další covidový home office?

Jste připraveni na další covidový home office?

Počty nakažených koronavirem opět stoupají a ačkoli vláda před volbami vylučuje další lockdown, je třeba se připravit na situaci, kdy se opět zavřou kanceláře a na řadu přijde práce z domova.

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Martin Plevka řídí divizi Business Unit II, která se nedávno rozšířila, takže má na starosti klienty hned od prvního kontaktu až po předání práce a následnou technickou podporu. Logicky nás zajímalo, jaký má vztah k obchodu. A z jeho odpovědí pochopíte, že ho má doslova v krvi. A jak se společenský člověk dívá na dopady pandemie? Nejen o tom je náš rozhovor.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně.