Obrázek k článku: Jak s BankID ověřit uživatele před podpisem?

Jak s BankID ověřit uživatele před podpisem?

15.02.2022

Bankovní identitu většina z nás zná jako způsob přihlašování do online bankovnictví. Chrání uživatele, ale i samotné banky před zneužitím účtu a zároveň slouží jako spolehlivý identifikátor konkrétní osoby. Dnes se ale už BankID nepoužívá pouze v bankovnictví, je to služba, jejímž prostřednictvím lze ověřit totožnost uživatele při online komunikaci s úřady, různými rejstříky, e-shopy, klientskými portály firem či energetickými společnostmi. A v neposlední řadě slouží i jako spolehlivé ověření identity při elektronickém podepisování smluv a dalších dokumentů.

Díky BankID se rozšiřují i možnosti elektronického podepisování dokumentů v rámci naší cloudové aplikace Sofa. Firmy, které využívají Sofa pro bezpapírový oběh a nakládání s dokumenty, si už zvykly, že jejím prostřednictvím mohou elektronicky upravovat, schvalovat a podepisovat smlouvy a další dokumenty. Pokud se tak děje v rámci interní sítě a Sofa, není co řešit, ale co když je potřeba smlouvu nechat schválit a podepsat obchodním partnerem, který aplikaci Sofa nemá? Doposud platilo, že takovému společníkovi se musela smlouva poslat zvlášť a po jejím podepsání se znovu nahrávala do Sofa. Takovým komplikacím ale s BankID odzvonilo.

Ze Sofa i bez Sofa

BankID umožnuje ověřit totožnost člověka, který elektronicky podepisuje dokument. Firma, s níž chcete podepsat smlouvu a nevyužívá aplikaci Sofa, dostane návrh smlouvy jednoduše e-mailem, jehož zaslání lze vyřídit z prostředí Sofa. Partner si e-mail otevře, smlouvu zkontroluje a pokud ji shledá bez problémů, může ji elektronicky podepsat a za pomoci BankID ověřit svoji identitu. Každý takto podepisovaný PDF dokument je pak opatřen dvěma elektronickými podpisy.

Podepsanou smlouvu obchodní partner zasílá zpět opět e-mailem a zpráva po příchodu do pracovní elektronické pošty jde okamžitě do prostředí Sofa a automaticky se archivuje. Kdykoli je vyhledatelná a všichni, kdo k tomu mají v rámci firmy právo, ji mohou v archivu najít a pracovat s ní. Obchodní partner navíc nemusí za takovýto elektronický podpis nic platit – náklady nese firma, která si elektronický podpis pod smlouvu vyžádala.