Jak Češi volí elektronicky

Digitalizace, eGovernment
4 minuty čtení

Ti, co chtěli volit po staru papírovou metodou, si předem vyzvedli registraci. Všichni ostatní využili bezpečnou cestu elektronického hlasování. Výsledky voleb jsme znali prakticky ihned.

Druhá vlna pandemie koronaviru způsobila, že se do všech volebních místností musely distribuovat roušky, dezifekce na ruce, rukavice pro členy volební komise a zajistit pravidelný úklid. Ti, co zvolili elektronickou cestu hlasování, nikam chodit nemuseli a náklady na využití jejich volebního práva se mnohonásobně snížily. Jejich elektronické hlasy ihned putovaly do centrály Českého statistického úřadu a prakticky okamžitě byly všechny sečteny, takže na výsledky voleb se takřka vůbec nemuselo čekat. Škoda, že to je jenom představa. Ale pěkná. No řekněte: nebylo by to pohodlné?

Pojďme v těch představách ještě dál. Věděli jste, že se v Česku vlastně už částečně volí elektronicky? Za první takové volby lze považovat obecní a senátní volby v roce 2014, kdy Czech POINT a několika dalších institucí začaly využívat datovou základnu o občanech České republiky, tedy referenční údaje Základních registrů. Zprovoznily novou službu dostupnou všem statutárním zástupcům obcí, která jim umožnila získat volební seznamy ke konkrétnímu datu prostřednictvím rozhraní CzechPOINT@office. V seznamech byli pouze občané ztotožnění dle údajů v základních registrech.

Občanka s čipem a volební aplikace

Představme si, jak by to mohlo být dál. Tato cesta skončila u volební komise, ke které se musí volič dostavit osobně, prokázat se občanským průkazem, za plentou vybrat správný volební lístek, vložit ho do obálky a tu poté vhodit do volební urny. A teď jak by to mohlo vypadat, kdyby se nemuselo chodit do volební místnosti? Ke ztotožnění voliče by došlo elektronicky, třeba prostřednictvím rozhraní volebního webu nebo aplikace a občanského průkazu s čipem. Volič by se pak dostal na speciální stránku, kde by mohl vybrat svoji stranu, případně zakroužkovat konkrétní kandidáty a jedním kliknutím hlas odeslat do volební centrály, kam by došel anonymizovaný, tedy bez informace, kdo takto volil.

Data by obsahovala pouze informaci, že hlasoval právoplatný volič z toho a toho volebního okrsku a pro koho hlasoval, případně jaké kandidáty zakroužkoval. A samozřejmě celý tento systém by byl řádně zabezpečený nejen před případným kybernetickým útokem, ale i před masivním výpadkem elektrické energie a ztrátou již vybraných dat – elektronických hlasovacích lístků. Šikovné české firmy by takový systém jistě dokázaly vymyslet, a pokud ne, určitě by jim pomohli například ostřílení bardi z Estonska, kde se elektronicky volí již od roku 2005.

Zatím tedy musíme chodit k volbám po svých, ale k elektronickému hlasování máme dobře nakročeno. Je jen otázkou času, kdy se online volby stanou realitou i v České republice.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Do kanceláře nechodím, mám ji v cloudu

Do kanceláře nechodím, mám ji v cloudu

Věděli jste, že naprostým vrcholem digitalizace oběhu dokumentů takřka v polovině českých firem je e-mail? Klasickou elektronickou poštou si potřebné dokumenty posílá téměř 44 procent zaměstnanců a manažerů. Na tom by ještě nebylo nic divného, e-mail používá každodenně v podstatě každý. Problém nastává ve chvíli, kdy prosté zaslání dokumentu coby přílohy e-mailové zprávy nestačí. Tedy když je třeba dokument upravovat, tyto úpravy si nechat schvalovat, finální verzi podepsat, zaslat například někam na úřad a poté archivovat. K tomu už obyčejný e-mail nestačí.

Displej umí oproti papíru podstatně víc

Displej umí oproti papíru podstatně víc

Software602 postupně mění způsob, jak lidé pracují s dokumenty. A k tomu mění i svou firemní identitu. Nejen na to jsme se zeptali Ladislava Zdobinského, který má všechny změny z pozice ředitele marketingu Software602 na starosti.

Elektronické uzavírání smluv

Elektronické uzavírání smluv

Ve značné části společnosti stále přetrvává představa, že smlouva je kusem papíru, na jehož konec obě strany napíšou do připraveného políčka datum a hezky se vlastnoručně podepíšou. Zejména v obchodních vztazích se ale tato poněkud zastaralá představa začíná měnit a události posledního roku tento proces ještě uspíšily. Uzavírání smluv se mnohem častěji děje na dálku a s tím přicházejí nové otázky, například kdy byl skutečný okamžik uzavření smlouvy a jakou může mít taková smlouva formu. A jak do toho vstupuje všudypřítomná digitalizace.

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze