Datová schránka povinně i pro živnostníky? Proč ne

Podepisování, Datová schránka
14. dubna 2021, 6 minut čtení

Elektronizace státní správy stále pokulhává, byť výdaje na ni každoročně rostou, stěžuje si ve výroční zprávě za loňský rok Národní kontrolní úřad. Jedním z řešení by mohlo být zavedení povinnosti používat datovou schránku i pro živnostníky.

Se zavedením povinného používání datové schránky pro živnostníky počítá vládní novela zákona o elektronizaci postupů státní správy, která nedávno prošla Poslaneckou sněmovnou a zamířila do Senátu. Datovou schránku by si podle ní měly ze zákona automaticky zřídit nejen firmy a úřady, ale i podnikající fyzické osoby, tj. přibližně 2 miliony živnostníků. Dosud se tato povinnost vztahovala pouze na právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, laicky řečeno tedy na firmy. Datovou schránku musí mít povinně zřízenou také všechny úřady, ať již státní nebo místní samosprávy. Současně s tím, že schránka bude pro živnostníky povinná, se ruší možnost schránku si dočasně znepřístupnit, také nebude možno odmítat příjem Poštovních zpráv (od jiných fyzických či právnických osob) a tyto zprávy se budou doručovat fikcí, stejně jako zprávy veřejné.

Kromě živnostníků novela pamatuje také na fyzické osoby, které používají kvalifikovaný prostředek pro elektronickou identifikaci přes Národní bod (NIA), tedy například aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu nebo občanský průkaz s elektronickým čipem, případně bankovní identitu. Těmto osobám by se datová schránka automaticky založila ihned poté, co by tento kvalifikovaný prostředek elektronické identifikace poprvé použili (ale mohli by ji následně znepřístupnit).

A novela řeší i schránky právnických osob – nově se bude ze zákona zřizovat schránka každé právnické osobě zapsané v centrálním registru osob. Dosud si některé typy právnických osob mohly o schránku žádat, pokud ji potřebovali, nově ji získají automaticky. Bude se to týkat zejména spolků a společenství vlastníků jednotek.

Počet nově zřízených datových schránek by tak mohl skokově narůst na trojnásobek. V současné době jich je v České republice téměř 1,2 milionu a jenom za loňský rok přibylo 112 tisíc.

Konec chození na poštu nebo na úřady

Automatické zřizování datových schránek všem osobám zapsaným v živnostenském rejstříku i těm, co používají kvalifikovaný prostředek pro elektronickou identifikaci, by výrazně ulehčilo práci všem: úřady by už nemusely tolik řešit úřední dny a hodiny k osobnímu vyřizování žádostí a novopečení majitelé datových schránek by si mohli odpustit docházení na poštu nebo do jakýchkoli institucí, až na výjimky (např. katastrální úřad). Žádosti a různá podání by zkrátka vyřídili elektronicky kdykoli a odkudkoli s jistotou, že se po cestě nikde neztratí. A pro řadu podání by mohli využít chytré formuláře, jako například na portálu PODEJTO.cz, kde je možné jednoduše podat daňové přiznání či výkazy zdravotního a sociálního pojištění.

K jednoduššímu používání datové schránky a elektronického podpisu můžou živnostníci využít naši aplikaci Signer, která je pro ně od loňského jara zcela zdarma (stejně jako pro školy a pedagogické pracovníky). Obsluha datové schránky je pak už jen hračka: v editačním okně datové schránky uživatel napíše zprávu, Signer provede její konverzi do formátu PDF, požadovaný soubor se pak přiloží do datové zprávy a odešle. Vytvářet a posílat dokumenty tak lze i na displeji mobilního telefonu. Klikem pravého tlačítka myši nebo z lišty nástrojů v aplikacích MS Office je lze také elektronicky podepisovat a Signer si rozumí i s elektronickou občankou nebo dalšími prostředky vytváření kvalifikovaných elektronických podpisů.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Nikdo se dnes nechce zdržovat schvalováním návrhů papírových smluv uzavřených obchodními zástupci v terénu nebo v pobočce. Klienti nemají trpělivost čekat celé dny na vyřízení své žádosti. Tak proč to nezvládnout za několik minut?

Jste připraveni na další covidový home office?

Jste připraveni na další covidový home office?

Počty nakažených koronavirem opět stoupají a ačkoli vláda před volbami vylučuje další lockdown, je třeba se připravit na situaci, kdy se opět zavřou kanceláře a na řadu přijde práce z domova.

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Martin Plevka řídí divizi Business Unit II, která se nedávno rozšířila, takže má na starosti klienty hned od prvního kontaktu až po předání práce a následnou technickou podporu. Logicky nás zajímalo, jaký má vztah k obchodu. A z jeho odpovědí pochopíte, že ho má doslova v krvi. A jak se společenský člověk dívá na dopady pandemie? Nejen o tom je náš rozhovor.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně.