Daňové přiznání na poslední chvíli bez čekání na poště? Jde to!

Podepisování, Datová schránka , Životní situace
5 minut čtení

Tak jako každý rok se s blížícím jarem přibližuje i termín podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Toto neblaze proslulé daňové přiznání se pro letošek musí podat nejpozději 1. dubna. Čistě teoreticky tak má každý, na koho se povinnost vztahuje, od začátku roku celé tři měsíce na to, aby vyplnil několik jednoduchých formulářů a ty dodal patřičnému finančnímu úřadu.

Tak jako každý rok se s blížícím jarem přibližuje i termín podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Toto neblaze proslulé daňové přiznání se pro letošek musí podat nejpozději 1. dubna. Čistě teoreticky tak má každý, na koho se povinnost vztahuje, od začátku roku celé tři měsíce na to, aby vyplnil několik jednoduchých formulářů a ty dodal patřičnému finančnímu úřadu. Ve skutečnosti ale velká část povinných subjektů, zejména tedy OSVČ, nechává přiznání k dani a vše s ním spojené na poslední chvíli. Nebývá tedy výjimkou, že centrální pošta obsluhuje opozdilce až do samé půlnoci posledního dne, často i později. To ale není nutné. Finanční správa totiž již mnoho let umožňuje podání přiznání i jiných dokumentů elektronicky.

Způsoby podání přiznání

Možností, jak přiznat státu své příjmy, a dodržet tak zákonnou povinnost, je hned několik. Standardem, často ale připomínajícím spíš 90. léta minulého století, je papírový formulář, který každý subjekt, na nějž se tato povinnost vztahuje, doručí poštou nebo osobně na příslušné pracoviště finanční správy. S nástupem digitálních řešení, datových schránek a elektronických podpisů ale finanční správa začala umožňovat i postupy, které více odpovídají 21. století. Těmi jsou zejména odeslání příslušných dokumentů pomocí datové schránky a jejich vyplnění a odeslání prostřednictvím online formuláře. Online formulář je možné využít i bez elektronického podpisu, potom je ale třeba dodat potvrzení na příslušné pracoviště FS. Tím se tedy uživatel připraví o výhodu online řešení. Datovou schránku potom může využít každý bez omezení.

S podpisem, nebo bez

V případě, že chce uživatel splnit svou zákonnou povinnost elektronicky, musí být z pohledu státu ověřený. Toho je možné docílit několika způsoby. Asi nejfrekventovanější variantou je využití datové schránky. Ta se zřizuje vždy pro konkrétní subjekt, fyzickou či právnickou osobu, čímž je z pohledu státu učiněno zadost nutnosti identifikace. V některých případech lze využít i datové schránky třetích stran, u těch je nicméně nezbytné, aby byla u příslušných státních orgánů státní správy uložena plná moc. Asi nejméně častým, ale z mnoha ohledů nejvhodnějším způsobem jednorázového kontaktu je využití online formuláře v kombinaci s elektronickým podpisem. Elektronický podpis zde zastupuje nejen ruční podpis, ale doplňuje i další vrstvy identifikace, a tím i zabezpečení. Se správně implementovaným elektronickým podpisem tak odpadne nutnost většinu dokumentů tisknout a podepisovat ručně. A to nejen v případě přiznání k dani z příjmu.

Jak si zřídit datovou schránku a elektronický podpis?

Postup při zřizování datové schránky a elektronického podpisu může být dost podobný. Existuje několik způsobů a často se jedná o kombinaci online žádostí a fyzického doručení dokumentů příslušnému ministerstvu. Díky velice husté síti kontaktních bodů CzechPoint je ale možná i cesta, která práci spojenou se zřízením schránky i podpisu zjednoduší na jednu návštěvu pošty, případně úřadu. Zde stačí o zřízení zažádat a vše je vyřešené prakticky obratem. Jaký způsob podání je ideální pro vás, si řekneme příští týden ve druhé části tohoto blogu.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Jak si rychle ověřit platnost dokumentu?

Jak si rychle ověřit platnost dokumentu?

Většina dokumentů přichází do firem elektronicky. Bohužel mezi nimi mohou být i různé podvrhy a pokusy o podvod. Nebo prostě jen špatně podepsaný dokument. Nenechte se napálit a mějte vždy jistotu, že pracujete s legitimními daty.

Datová schránka povinně i pro živnostníky? Proč ne

Datová schránka povinně i pro živnostníky? Proč ne

Elektronizace státní správy stále pokulhává, byť výdaje na ni každoročně rostou, stěžuje si ve výroční zprávě za loňský rok Národní kontrolní úřad. Jedním z řešení by mohlo být zavedení povinnosti používat datovou schránku i pro živnostníky.

Jen 7 % firem archivuje výhradně elektronicky. A vy?

Jen 7 % firem archivuje výhradně elektronicky. A vy?

Devět z deseti českých firem archivuje faktury a další dokumenty v papírové podobě a ani během pandemie koronaviru k nim nemají vzdálený přístup.

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze