Daňové přiznání na poslední chvíli bez čekání na poště? Jde to!

Podepisování, Datová schránka , Životní situace
21. března 2019, 6 minut čtení

Tak jako každý rok se s blížícím jarem přibližuje i termín podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Toto neblaze proslulé daňové přiznání se pro letošek musí podat nejpozději 1. dubna. Čistě teoreticky tak má každý, na koho se povinnost vztahuje, od začátku roku celé tři měsíce na to, aby vyplnil několik jednoduchých formulářů a ty dodal patřičnému finančnímu úřadu.

Tak jako každý rok se s blížícím jarem přibližuje i termín podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Toto neblaze proslulé daňové přiznání se pro letošek musí podat nejpozději 1. dubna. Čistě teoreticky tak má každý, na koho se povinnost vztahuje, od začátku roku celé tři měsíce na to, aby vyplnil několik jednoduchých formulářů a ty dodal patřičnému finančnímu úřadu. Ve skutečnosti ale velká část povinných subjektů, zejména tedy OSVČ, nechává přiznání k dani a vše s ním spojené na poslední chvíli. Nebývá tedy výjimkou, že centrální pošta obsluhuje opozdilce až do samé půlnoci posledního dne, často i později. To ale není nutné. Finanční správa totiž již mnoho let umožňuje podání přiznání i jiných dokumentů elektronicky.

Způsoby podání přiznání

Možností, jak přiznat státu své příjmy, a dodržet tak zákonnou povinnost, je hned několik. Standardem, často ale připomínajícím spíš 90. léta minulého století, je papírový formulář, který každý subjekt, na nějž se tato povinnost vztahuje, doručí poštou nebo osobně na příslušné pracoviště finanční správy. S nástupem digitálních řešení, datových schránek a elektronických podpisů ale finanční správa začala umožňovat i postupy, které více odpovídají 21. století. Těmi jsou zejména odeslání příslušných dokumentů pomocí datové schránky a jejich vyplnění a odeslání prostřednictvím online formuláře. Online formulář je možné využít i bez elektronického podpisu, potom je ale třeba dodat potvrzení na příslušné pracoviště FS. Tím se tedy uživatel připraví o výhodu online řešení. Datovou schránku potom může využít každý bez omezení.

S podpisem, nebo bez

V případě, že chce uživatel splnit svou zákonnou povinnost elektronicky, musí být z pohledu státu ověřený. Toho je možné docílit několika způsoby. Asi nejfrekventovanější variantou je využití datové schránky. Ta se zřizuje vždy pro konkrétní subjekt, fyzickou či právnickou osobu, čímž je z pohledu státu učiněno zadost nutnosti identifikace. V některých případech lze využít i datové schránky třetích stran, u těch je nicméně nezbytné, aby byla u příslušných státních orgánů státní správy uložena plná moc. Asi nejméně častým, ale z mnoha ohledů nejvhodnějším způsobem jednorázového kontaktu je využití online formuláře v kombinaci s elektronickým podpisem. Elektronický podpis zde zastupuje nejen ruční podpis, ale doplňuje i další vrstvy identifikace, a tím i zabezpečení. Se správně implementovaným elektronickým podpisem tak odpadne nutnost většinu dokumentů tisknout a podepisovat ručně. A to nejen v případě přiznání k dani z příjmu.

Jak si zřídit datovou schránku a elektronický podpis?

Postup při zřizování datové schránky a elektronického podpisu může být dost podobný. Existuje několik způsobů a často se jedná o kombinaci online žádostí a fyzického doručení dokumentů příslušnému ministerstvu. Díky velice husté síti kontaktních bodů CzechPoint je ale možná i cesta, která práci spojenou se zřízením schránky i podpisu zjednoduší na jednu návštěvu pošty, případně úřadu. Zde stačí o zřízení zažádat a vše je vyřešené prakticky obratem. Jaký způsob podání je ideální pro vás, si řekneme příští týden ve druhé části tohoto blogu.

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Schvalujte smlouvy od poboček z regionů online

Nikdo se dnes nechce zdržovat schvalováním návrhů papírových smluv uzavřených obchodními zástupci v terénu nebo v pobočce. Klienti nemají trpělivost čekat celé dny na vyřízení své žádosti. Tak proč to nezvládnout za několik minut?

Jste připraveni na další covidový home office?

Jste připraveni na další covidový home office?

Počty nakažených koronavirem opět stoupají a ačkoli vláda před volbami vylučuje další lockdown, je třeba se připravit na situaci, kdy se opět zavřou kanceláře a na řadu přijde práce z domova.

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Rozšíření e-commerce v B2B je jen otázkou času

Martin Plevka řídí divizi Business Unit II, která se nedávno rozšířila, takže má na starosti klienty hned od prvního kontaktu až po předání práce a následnou technickou podporu. Logicky nás zajímalo, jaký má vztah k obchodu. A z jeho odpovědí pochopíte, že ho má doslova v krvi. A jak se společenský člověk dívá na dopady pandemie? Nejen o tom je náš rozhovor.

 eBook Paperless office zdarma

Jak přejít na skutečně bezpapírovou kancelář.

Jak se zbavit zbytečného papírování a efektivně využit čas. Na toto téma je eBook Paperless office. Najdete zde odpovědi nejen na to, jak chytře digitalizovat kancelář, ale mnohem více. Stačí jeden klik a máte vše u sebe. Jednoduše a digitálně.