Cloud: je to aktuální trend nebo spíš hudba budoucnosti?

Formuláře, Procesy
5 minut čtení

Stále rostoucí požadavky na kapacitu firemních úložišť a postupující automatizace a mobilita procesů nutí firmy uvažovat o využívání cloudu. Kdy je to dobré, a kdy naopak ne?

Cloud stále více nahrazuje klasickou firemní IT infrastrukturu, zároveň ale pořád přetrvávají obavy ze zneužití dat, která jsou uložena mimo firemní servery „kdesi na internetu“. Sice jde o zabezpečené internetové úložiště, ale citlivá data nejsou fyzicky ve firmě. To představuje problém především pro zavedené a velké společnosti, které si mohou dovolit investovat do vlastní infrastruktury a chtějí si data chránit samy. Naopak menší společnosti, startupy nebo živnostníci vítají cloud jako náhradu za „železo“, do kterého by museli investovat nemalé prostředky bez jistoty návratnosti takové investice.

Skvělé řešení pro začínající firmy

Neplatí to tak ale vždy a pro každého. Robustní serverové řešení využije firma jakékoli velikosti, pokud přesně ví, nač jej potřebuje a zda se kapacitní požadavky na toto řešení v budoucnu radikálně a nepředvídatelně nenavýší. Naopak pokud jde o procesy a správu dokumentů, u kterých nelze dopředu předvídat jejich postupný nárůst a požadavky na kapacitu firemních serverů, je lepší spoléhat na cloud, kde si lze kapacitu kdykoli navýšit a společnost řeší pouze finanční náklady spojené s tímto navýšením, nikoli nakupování nového hardwaru či softwaru, fyzickou údržbou a správou – ta je na dodavateli cloudu.

Výhody cloudu jsou celkem jasné: dá se rychle nasadit, firma si nemusí dělat nějaké sáhodlouhé analýzy ani nemusí investovat do potřebného vybavení. U začínající firmy to znamená, že zaměstnanec potřebuje pouze notebook a k potřebné infrastruktuře se připojí odkudkoli, kde je internet. Nic jiného nepotřebuje. Je to skvělé řešení i pro živnostníky. Větší firmy budou mít vždy nějakou vlastní IT infrastrukturu a servery, které musejí pravidelně obměňovat, takže nasazení cloudového řešení si musejí dobře propočítat. I pro ně je ale velmi výhodné mít určité systémy v cloudu, aby s nimi mohly pracovat mimo kancelář. Velmi často se tak děje v případě účetních, crm systémů apod.

Řídit firmu z mobilu? Proč ne?!

Jenže i v účetní sféře zatím vede spíš vzdálené připojování k ploše než využívání cloudu. Důvod je nasnadě: firmy málo využívají účetní softwary, které umožňují pracovat z cloudu. Komora certifikovaných účetních nedávno dělala průzkum mezi českými účetními, z něhož vyplynulo, že pojem „cloud“ sice zná 71 procent účetních, reálně jej využívá ale jen 29 procent. Můžou za to zajeté mechanismy, z nichž se účetním moc nechce vycházet, a s tím souvisí i nutnost naučit se pracovat s novou aplikací. Určitou část viny nese také zastaralá legislativa, a ne vždy pozitivní přístup finančních úřadů, kvůli jejichž kontrolám účetní raději upřednostňují papírovou formu dokumentace.

Avšak podobně jako se prosadilo internetové bankovnictví, pomalu, ale jistě se prosazují i cloudová řešení ve firmách. Jen si představte, že by celá vaše kancelář fungovala přes internet. Mohli byste na dálku podepisovat a pečetit jakékoli dokumenty, třeba i na mobilním telefonu, schvalovat faktury, dovolenky, pracovní cesty a řídit firemní procesy, aniž byste nutně museli sedět v kanceláři. Pro podnikatele 21. století, který tráví spoustu času na cestách, to je ideální řešení. Stačí vylézt ze své ulity a opustit zastaralá a tradiční řešení, která vám vnitřně už tak trochu vadí, ale obáváte se je nahradit novými, neznámými. Přitom to je tak jednoduché!

designed by Freepik

Zaujal vás článek?
Podělte se o něj se svými známými

Další čtení

Z pera podnikatele: Systémové otázky ohledně archívu pana exministra

Z pera podnikatele: Systémové otázky ohledně archívu pana exministra

Minimálně 25 kilometrů musí urazit zaměstnanci Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, aby se dostali do svého archivu. Nebojte se, tento článek není o kauze exministra zdravotnictví, ale o souvisejících věcech, na které se nikdo nezeptal.

Elektronické uzavírání smluv a soudní dokazování

Elektronické uzavírání smluv a soudní dokazování

Smlouvu můžeme dle právní úpravy uzavřít jakoukoliv formou. Z pohledu právní jistoty je ale samozřejmě nejbezpečnější forma písemná, ať už zhmotněná na papíře, nebo v elektronické podobě.

6 + 2 bezpapírové vychytávky Filipa Kukly

6 + 2 bezpapírové vychytávky Filipa Kukly

Říká se o něm, že jako takový „český Chopin“, ale klavírista Ivo Kahánek má raději české interprety. Za své poslední album koncertů Dvořáka a Martinů získal důležité mezinárodní ocenění. Jak vlastně umělci řeší komunikaci s úřady a byrokracii, která se nevyhne nikomu? Dává přednost tištěným časopisům nebo online zpravodajství? A jakou šanci dává Česku ve snaze dohnat v digitalizaci státní správy Estonsko? Na to všechno jsme se zeptali v naší pravidelné rubrice.

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze!